Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 września 2008 r., sygn. I SA/Kr 326/07

Dnia 12 września 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: NSA Józef Michaldo (spr.), Sędziowie: WSA Ewa Michna, WSA Maria Zawadzka, Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2008r., sprawy ze skargi Z. H., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej koszty postępowania w kwocie 297,00 zł (dwieście dziewięćdziesiąt siedem złotych 00/100).

 

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego decyzją nr [...] z dnia [...] odmówił skarżącej Z. H. stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku akcyzowego uiszczonego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Podstawą wydania decyzji był następujący stan faktyczny. Wnioskiem z dnia [...] lipca 2006 r. skarżąca wniosła o zwrot akcyzy zapłaconej w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu osobowego marki F. (nr nadwozia [...]). Samochód ten został nabyty w dniu 16 czerwca 2004 r. za kwotę 2000 Euro na terenie Unii Europejskiej. W dniu 4 lipca 2004 r. skarżąca złożyła deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego przedmiotowego samochodu, w której obliczyła należny podatek akcyzowy w kwocie 1380,00 zł, z zastosowaniem stawki podatku w wysokości 15,1%.

Uzasadniając odmowę stwierdzenia nadpłaty Naczelnik Urzędu Celnego stwierdził że w przedmiotowej sprawie nie występuje nadpłata w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.). Skarżąca zadeklarowała należny podatek akcyzowy zgodnie z dokumentami źródłowymi oraz zgodnie z przepisem art. 80 i art. 81 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm.) i zapłaciła ten podatek. Nawet gdyby przyjąć, że norma prawa krajowego nie jest zgodna z prawem unijnym to niemożliwym jest zaniechanie jej stosowania. Nie traci ona automatycznie mocy obowiązującej. Organy administracji publicznej zobowiązane są stosować obowiązujące przepisy prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00