Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 6 marca 2007 r., sygn. I SA/Rz 86/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska Sędziowie WSA Barbara Stukan-Pytlowany WSA Kazimierz Włoch /spr./ Protokolant sek.sąd. Beata Janczewska po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 6 marca 2007r. sprawy ze skargi R. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] grudnia 2005r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1) Uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] września 2005r. nr [...], 2) Określa, że decyzje wymienione w punkcie I nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku, 3) Zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego R. D. kwotę 120zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Celnej , decyzją z (...) grudnia 2005 r.nr (...), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego, nr (...) z dnia (...) września 2005r., odmawiającą R. D. stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Ford Mondeo, rok produkcji 2002, opodatkowanego w deklaracji AKC-U złożonej w Urzędzie Celnym w dniu 9 września 2005r.
Pismem z dnia 15 maja 2005r R. D. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Celnego z żądaniem zwrotu akcyzy zapłaconej w dniu 22 lipca 2004r. z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Ford Modeno w kwocie 3 009 zł. wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 22 lipca 2005r. do dnia zapłaty. Strona zakwestionowała zasadność pobrania akcyzy powołując się na sprzeczność polskiego ustawodawstwa z art. 23, 25 i 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską - zwanego dalej Traktatem - będącego od chwili przystąpienia Polski do Wspólnoty źródłem obowiązującego prawa. Zdaniem podatnika, z brzmienia art. 80 ustawy o podatku akcyzowym wynika, iż nabycie wewnątrzwspólnotowe używanego samochodu osobowego podlega akcyzie, natomiast nabycie identycznego samochodu w kraju nie jest objęte obowiązkiem podatkowym, co wskazuje na istnienie kolizji pomiędzy przepisami ustawy o podatku akcyzowym, a postanowieniami Traktatu.