Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 sierpnia 2008 r., sygn. VII SA/Wa 912/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Więch-Baranowska, , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Leszek Kamiński (spr.), Protokolant Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] marca 2008 r. znak [...] w przedmiocie nakazu zapewnienia dostępu osobom niepełnosprawnym do izby ekspedycyjnej apteki skargę oddala

 

UZASADNIENIE

W dniach od 9 do 10 października 2007 r., na podstawie udzielonych upoważnień przez [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego [...], przy udziale właściciela apteki, została przeprowadzona kontrola kompleksowa apteki ogólnodostępnej o nazwie "F.", położonej przy ul. [...] w R.. Podczas kontroli m.in. ustalono, że lokal apteki usytuowany jest na I kondygnacji nadziemnej budynku, gdzie poziom podłogi pomieszczenia izby ekspedycyjnej znajduje się powyżej poziomu urządzonego terenu na wysokości ok. 53 cm. Wejście do izby ekspedycyjnej z poziomu chodnika jest po trzech stopniach. Na stopniach położone są dwie szyny długości 1,1 m. Szerokość między nimi wynosi 62 cm i nie posiadają poręczy. Z ww. kontroli sporządzono protokół z dnia 19 października 2007 r., Nr [...]. Wg oświadczenia M. K. - kierownika apteki złożonego w dniu 10 października 2007 r. do protokołu kontroli, wykonany podjazd dla osób niepełnosprawnych nie zapewnia nieograniczonego dostępu do izby ekspedycyjnej w czasie godzin pracy apteki, np. dla inwalidów na wózkach.

Decyzją z dnia [...] listopada 2007 r., Nr [...], [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071, ze zm.), zwanej dale: k.p.a., w zw. z art. 98 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 53, poz. 533, ze zm.) oraz § 5 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych, wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, (Dz. U. Nr 171, poz. 1395), i § 70 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690, ze zm.), nakazał M. K. prowadzącemu na podstawie zezwolenia Nr [...] z dnia [...] lipca 2002 r. wydanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego aptekę ogólnodostępną "F." zapewnić nieograniczony dostęp do izby ekspedycyjnej osobom niepełnosprawnym, zgodnie z § 5 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych, wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, i § 70 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w terminie do dnia 31 grudnia 2008 r. Ponadto, organ administracyjny wskazał by zezwoleniobiorca, w terminie do dnia 31 grudnia 2008 r., powiadomił go na piśmie o sposobie wykonania ww. nakazu. W uzasadnieniu organ I instancji powołał się na treść § 70 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którym maksymalne nachylenie pochylni związanych z budynkiem nie może przekraczać 6 % przy pochylni o wysokości ponad 0,5 m. Pochylnie do ruchu pieszego i dla osób niepełnosprawnych o długości ponad 9 m powinny być podzielone na krótsze odcinki, przy zastosowaniu spoczników o długości, co najmniej 1,4 m. Z tych względów, [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny uznał, że nachylenie pochylni do kontrolowanej apteki przy wysokości izby ekspedycyjnej znajdującej się powyżej poziomu urządzonego terenu na wysokości 0,53 m, winno wynosić 6%, a jej długość 10,2 m. Ponadto, podniósł, że w złożonym podczas kontroli pisemnym oświadczeniu zobowiązany poinformował, że wykonany podjazd dla osób niepełnosprawnych nie zapewnia nieograniczonego dostępu do izby ekspedycyjnej w czasie godzin pracy apteki np. dla inwalidów na wózkach, co narusza § 5 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Ww. przepis określa, że wejście dla osób korzystających z usług apteki ogólnodostępnej musi zapewniać nieograniczony dostęp do izby ekspedycyjnej w czasie godzin pracy apteki, w tym również dla osób niepełnosprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00