Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 sierpnia 2008 r., sygn. I SA/Kr 576/08

Dnia 28 sierpnia 2008r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski, Asesor: WSA Maja Chodacka (spr), Protokolant: Bożena Wąsik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2008r., spraw ze skarg A. W., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości i umorzenia odsetek za zwłokę w podatku od towarów i usług za miesiące od marca, 2005r. do grudnia 2005r., I. uchyla zaskarżone decyzje oraz poprzedzające je decyzje organu I instancji, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 1.514 zł (jeden tysiąc pięćset czternaście złotych).

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia [...] września 2007r. A. W. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o rozłożenie na raty zaległości podatkowej oraz umorzenie odsetek od zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 67b § 1 w związku z art. 67a § 1 pkt 2 oraz pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 nr 8, poz. 60 ze zm.).

W treści wniosku wskazano, iż w firmie Skarżącego miała miejsce kontrola skarbowa, w toku której stwierdzono nieprawidłowości, a zaległość powstała na skutek złożenia przez Skarżącego korekt deklaracji VAT-7 za 2005r. Kwota zaległości w podatku od towarów i usług wyniosła 112.915,00 zł.

Jako uzasadnienie dla wniosku o udzielenie ulgi Skarżący, działający przez pełnomocnika podniósł, iż sytuacja finansowa Skarżącego nie pozwala na uiszczenie kwoty zaległego podatku jednorazowo bez narażenia na utratę środków koniecznych do utrzymania siebie i rodziny, przed wszystkim zaś może doprowadzić do konieczności zamknięcia prowadzonej działalności gospodarczej, a w konsekwencji całkowitej redukcji zatrudnienia w prowadzonej przez Skarżącego działalności gospodarczej.

W ramach działalności gospodarczej Skarżący zatrudnia na stałe 22 osoby i nie wyklucza przyjęcia kolejnych pracowników. Skarżący dotychczas nie korzystał z pomocy publicznej dla przedsiębiorców, ani też nie uzyskiwał ulg w spłacie jakichkolwiek zobowiązań publicznoprawnych. Skarżący wraz żoną posiadają nieruchomości, z których uzyskują dochody z umów najmu w równych udziałach. Wszystkie samochody będące własnością Skarżącego są wykorzystywane i zarejestrowane w prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00