Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. IV SA/Gl 385/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia NSA Szczepan Prax (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi G.C. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Ś. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] nr [...] Rada Miasta C. postanowiła o podjęciu działań zmierzających do likwidacji, z dniem [...] zespołu Szkół Nr [...] przy ul. [...] w C. Dodatkowo postanowiła ona o wystąpieniu z wnioskiem do Ś. Kuratora Oświaty w K. o wyrażenie opinii w sprawie likwidacji tego zespołu oraz o doręczeniu tej uchwały przed upływem [...] rodzicom uczniów szkoły, Ś. Kuratorowi Oświaty i Dyrektorowi Szkoły, a także postanowiła o utracie mocy uchwały Rady Miasta C. nr [...] z dnia [...] w sprawie podjęcia działań zmierzających do likwidacji tego Zespołu Szkół. Wykonanie uchwały powierzone zostało Prezydentowi Miasta C.

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że w świetle obowiązującego prawa oświatowego zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Ponadto wskazano, że za przeprowadzeniem likwidacji zespołu szkół przemawiają liczne argumenty, w szczególności systematyczny spadek liczby dzieci w C., co pociąga za sobą zmniejszenie liczby skierowań do kształcenia specjalnego. Wystarczającą liczbę miejsc dla tego typu kształcenia zapewni funkcjonowanie Zespołów Szkół nr [...] i nr [...], zaś wszyscy uczniowie likwidowanego Zespołu nr [...] znajdą miejsce w Zespole nr [...]. Nadto wskazano, że po przeprowadzonym remoncie budynek Zespołu Szkół nr [...] jest przystosowany do przyjęcia uczniów likwidowanego Zespołu nr [...] i posiada bezpieczne tartanowe boisko. Mocno wyeksponowany został także aspekt finansowy utrzymania Zespołów Szkół nr [...] i nr [...] w C. oraz obciążenia finansowe związane z funkcjonowaniem tych Zespołów ponoszone przez budżet miasta, a także stan etatowy kadry nauczycielskiej wszystkich działających na terenie miasta zespołów szkół prowadzących kształcenie specjalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00