Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 października 2007 r., sygn. III SA/Kr 437/07
1. Zaniechanie przez gminę przedłożenia Kuratorowi Oświaty pełnej informacji o wszystkich istotnych konsekwencjach planowanej likwidacji szkoły podstawowej skutkuje wadliwością uchwały o likwidacji szkoły.
2. Ustawodawca rozróżnia a) nauczanie uczniów w szkole podstawowej (art.7 ust.1 pkt 4 lit.a ustawy o systemie oświaty) oraz b) wychowanie przedszkolne i roczne przygotowanie przedszkolne (art.14 ust.2 ustawy o systemie oświaty). Gmina ma obowiązek zawiadomić rodziców uczniów szkoły podstawowej o zamiarze likwidacji tej szkoły, a nie musi zawiadamiać o tym - rodziców dzieci nie będących uczniami tej szkoły, w tym - dzieci uczęszczających do przedszkola czy oddziału przedszkolnego
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Wiesław Kisiel (spr.) Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Bożenna Blitek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2007 r. sprawy ze skargi L. K., M. P., S. D., M. P., A. M. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie likwidacji Szkoły Podstawowej w B. I. stwierdza że zaskarżona uchwała jest niezgodna z prawem, II. określa że zaskarżona uchwała nie może być wykonana III. zasądza od Rady Miejskiej na rzecz skarżących kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie.
Uzasadnienie
wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Krakowie
z dnia 10 października 2007 r., III SA/Kr 437/07
1. Uchwałą z dnia [...], nr [...] Rada Miejska postanowiła zlikwidować Szkołę Podstawową w B. z dniem [...]. Uchwała ta podjęta została na podstawie art.18 ust.2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001, nr 142, poz.1591 ze zm.) oraz art.59 ust.1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004, nr 256, poz.2572 ze zm.) oraz po otrzymaniu pozytywnej opinii Kuratora Oświaty (postanowienie z dnia [...], [...] - karta nr 15)