Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 lipca 2008 r., sygn. III SA/Wa 505/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lipca 2008 r. sprawy ze skargi A. W. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od spadków i darowizn oddala skargę
Uzasadnienie
Skarżąca - A. W. złożyła wniosek z 11 października 2008 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn. Jako przepis wymagający interpretacji wskazała art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przedstawiła następujący stan faktyczny: 5 listopada 2006 r. zmarła babcia Skarżącej. Pozostawiła testament, w którym do spadku powołała Skarżącą, syna oraz synową. Skarżąca o istnieniu testamentu dowiedziała się w kwietniu 2007 r. i 4 tego miesiąca złożyła do sądu wniosek o otwarcie testamentu. Stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło na rozprawie 28 sierpnia 2007 r. Wyrok stwierdzający nabycie spadku uprawomocnił się 19 września 2007 r. Spadkodawczyni pozostawiła majątek w postaci domku oraz własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego.
Skarżąca zadała pytanie, czy sytuacji gdy spadek nabyła 28 sierpnia 2007 r., będzie zwolniona z opłat wynikających z ustawy obowiązującej od 1 stycznia 2007 r.
Podkreśliła, że prawo do spadku nabyła w drodze testamentu, a nie dziedziczenia ustawowego, przy którym liczy się data śmierci. Przy nabyciu spadku na podstawie testamentu liczy się natomiast data otworzenia testamentu. Skarżąca zapytała, czy obowiązana jest zatem zapłacić podatek od spadków i darowizn.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right