Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 lipca 2008 r., sygn. I SA/Po 261/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka (spr.) Asesor sądowy WSA Roman Wiatrowski Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2008r. sprawy ze skargi P. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn. oddala skargę /-/ R.Wiatrowski /-/ E.Brychcy /-/ K.Wolna-Kubicka

 

UZASADNIENIE

Spadek po zmarłym w dniu [...] r. W. C. nabyli żona Z. C. i syn P. C., każdy w - części.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. decyzją z dnia [...]r. ustalił P. C. zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku w kwocie [...]zł. Za podstawę opodatkowania organ przyjął wartość - części masy spadkowej, w wysokości [...] zł pomniejszoną o kwotę wolną od podatku przewidzianą dla osób zaliczonych do I grupy podatkowej w wysokości 9.637 zł.

W odwołaniu P. C. wniósł o uchylenie decyzji. Odwołujący powołał się na treść art. 4 ust. 4, i art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r., Nr 142, poz. 1514 ze zm.; dalej p.s.d.) oraz art. 3 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629, dalej: nowela, ustawa zmieniająca lub ustawa nowelizująca). Zdaniem odwołującego analiza gramatyczna art. 3 ust. 2 noweli nie daje podstaw do wykładni, iż dotyczy on rozszerzenia z mocą wsteczną wyłącznie zakresu podmiotowego nabywców uprawnionych do korzystania ze zwolnień i ulg. Przepisy przejściowe rozszerzyły z mocą wsteczną zakres samych ulg i zwolnień podatkowych. Jeśli nabycie majątku nastąpiło w okresie od 13 maja 2006 do 31 grudnia 2006 r., osoby wymienione w art. 4 ust. 4 p.s.d. mogą korzystać z ulg tak w zakresie art. 4 ust. 1 jak i art. 4a ustawy, gdyż przepisy przejściowe nie wskazują na wyłączenie w tej mierze przepisu art. 4a. W konsekwencji przepisy przejściowe ustawy zmieniającej regulują także wpływ nowego (dodanego) przepisu art. 4a także na stosunki powstałe pod działaniem ustawy dotychczasowej (przed zmianą), to jest w okresie od 13 maja 2006 r. do 31 grudnia 2006 r. Zdaniem odwołującego taką tezę potwierdza kontekst historyczny oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym podatek od spadków i darowizn wymierza się na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wymiaru podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00