Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 lipca 2008 r., sygn. III SA/Po 251/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska (spr.) Sędzia WSA Marzenna Kosewska WSA Mirella Ławniczak Protokolant: sekr. sąd. Katarzyna Skrocka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lipca 2008 r. przy udziale sprawy ze skargi A. P. i M.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...], Nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżących kwotę 440,- (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/M. Ławniczak /-/M. Lorych - Olszanowska /-/M. Kosewska
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] Burmistrz Miasta i Gminy S., na podstawie art. 13 ust. 1 i 2, art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.Nr 11, poz. 79 ze zm.), zezwolił A. i J. P. na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolnej i przeznaczenie ich na cele nierolnicze pod budowę bazy produkcyjnej oraz ustalił należności z tytułu wyłączenia gruntów rolnych razem ze stałymi opłatami rocznymi.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało zmienione decyzjami: Kierownika Urzędu Rejonowego w K. z dnia [...] ([...]) oraz Wojewody K. z dnia [...] ([...]) w zakresie adresatów obowiązku ponoszenia opłat i sposobu określenia wysokości należności.
Pismem z dnia [...] A. P. i M. P. złożyli wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej Burmistrza Miasta S. i zmieniających ją decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w K. z dnia [...] oraz Wojewody K. z dnia [...]. Wskazali przy tym, że postępowanie w sprawie wyłączenia gruntów z produkcji rolnej odbyło się bez ich udziału, gdyż jako właściciele nieruchomości, nie składali wniosku o ich wyłączenie z produkcji rolnej, o takim wniosku nie wiedzieli, a decyzja Burmistrza nie została im doręczona, o czym dowiedzieli się w [...]. Skarżący podkreślili, że wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej złożono w imieniu użytkującej wówczas te grunty, nieistniejącej już spółki A., ale pismo nie zostało podpisane przez organ uprawniony do reprezentowania spółki. Wskazali również, iż zgodnie z treścią art. 13 ust. 2, obowiązującej w chwili składania wniosku, ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o ochronie gruntów rolnych za osobę wyłączającą grunty z produkcji rolnej mogła być uznana wyłącznie spółka A, a nie właściciele gruntów.