Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 lipca 2008 r., sygn. I SA/Bd 208/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Teresa Liwacz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Dudra Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Protokolant asystent sędziego Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 02 lipca 2008 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Nr [...] Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] Nr [...] uznającą zgłoszenie celne Nr [...] za nieprawidłowe i określającą prawidłową kwotę długu celnego w kwocie [...].

W uzasadnieniu organ powołał się na następujący stan faktyczny: w dniu [...] skarżący zgłosił w Urzędzie Celnym w B. do procedury dopuszczenia do obrotu odzież używaną wg dokumentu SAD Nr [...]. Wobec importowanego towaru zastosowano obniżoną stawkę celną na podstawie świadectwa przewozowego EUR 1 Nr [...] z dnia [...]. W związku z powstałymi w opinii organu celnego wątpliwościami, co do podstaw udzielonych preferencji, w/w dowód pochodzenia został przesłany do szwajcarskich władz celnych w celu przeprowadzenia jego weryfikacji, która pozwalałaby ustalić proces wytwarzania produktu oraz wskazać podstawy prawne uzyskania przez towar preferencyjnego pochodzenia.

Z pisma szwajcarskich władz celnych z dnia 10 sierpnia 2005r. wynika,

że przedmiotowe towary pochodzą ze Szwajcarii, spełniają warunki Protokołu B

do Umowy o Wolnym Handlu między EFTA a Rzeczpospolita Polską. W odniesieniu

do tych towarów nie została przyznana i nie będzie przyznana ulga eksportowa. Ponadto szwajcarskie władze celne poinformowały, iż eksportowana odzież

jest zakwalifikowana jako używane artykuły zebrane w Szwajcarii, które nadają się jedynie do odzysku surowca zgodnie z art. 5 lit. h Protokołu B, wskazując jednocześnie, iż spełnione zostały również kryteria wykazu, które wymagają dla działu taryfy 6309 zmiany działu taryfy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00