Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 czerwca 2008 r., sygn. III SA/Wa 551/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi B. S. i M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz B. S. i M. S. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Jak wynika z akt sprawy, B.S. i M.S.("Skarżący" w niniejszej sprawie) wystąpili do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług. W przedmiotowym wniosku Skarżący wskazali, że w 1986 r. nabyli gospodarstwo rolne, z którego części w latach 90-tych wyodrębnili działki rolne. W opisanym we wniosku stanie faktycznym zwrócili się z zapytaniem czy sprzedaż ww. działek przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz kiedy powstanie obowiązek podatkowy w tym podatku i jak stawka będzie miała zastosowanie w ich sprawie. W ocenie Skarżących, sprzedaż poszczególnych działek mieszkaniowo-usługowych, pochodzących z ich majątku dorobkowego nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie można bowiem sprzedaży części majątku dorobkowego stawiać na równi z wielokrotną sprzedażą działek przez osoby, które "kupują - sprzedają" nieruchomości czyniąc z tego stałe źródło utrzymania.

Następnie w piśmie z 19 lutego 2007 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku o udzielenie interpretacji podnieśli, że 20 lat temu nabywali ww. gospodarstwo w celach rolnych. Do tej pory jest ono użytkowane rolniczo (szklarnia, niewielki sad, inwentarz zwierzęcy, uprawa zbóż). Skarżący wyjaśnili, że w lutym 2007 r. (12 i 27.02 2007 r.) zamierzają sprzedać w dwóch transakcjach trzy działki dwu różnym osobom. W ocenie Skarżących, nie każda dostawa gruntu powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. W ich przypadku grunty rolne nie były nabyte jedynie w celu ich zbycia. Dodatkowo Skarżący dołączyli rozbieżne interpretacje różnych organów podatkowych. Ponadto w piśmie z 5 marca 2007 r. Skarżący wskazali, że ich działki nie posiadają żadnych mediów, a najbliższe media znajdują się w drodze gminnej w odległości około 100 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00