Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Ke 215/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Miziołek,, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Asystent sędziego Dorota Pawlicka, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 czerwca 2008r. sprawy ze skargi R. M. i J. G. na decyzję Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie zmiany w operacie ewidencji gruntów i budynków I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
II SA/Ke 215/08
UZASADNIENIE
Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego decyzją z dnia [...] wydaną na podstawie art. 7b ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1989r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2005r. Nr 240, poz. 2027 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymał w mocy decyzję Starosty z dnia [...], orzekającą o odmowie wprowadzenia zmian w części opisowej ewidencji gruntów i budynków obrębu O., gmina B., dla nieruchomości oznaczonej nr działki [...].
Postępowanie prowadzone było z wniosku Gminy dotyczącego wykreślenia tej Gminy jako władającego z ewidencji gruntów i budynków obrębu O., gmina B. w pozycji rejestrowej nr [...]- działka [...], stanowiącej drogę wewnętrzną. W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że Gmina nie wykonuje funkcji zarządcy drogi ani jej administratora w rozumieniu przepisów art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2004r. Nr 204, poz. 2086 ze zm.).
Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2007r. w sprawie II SA/Ke 684/06, w uwzględnieniu skargi Gminy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I-szej instancji oraz orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
W uzasadnieniu Sąd podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie stan faktyczny nie został jednoznacznie wyjaśniony, a sam wpis do ewidencji gruntów budzi wątpliwość wobec faktu, że w odniesieniu do działki [...] wpisanych jest w istocie dwóch władających, a mianowicie Skarb Państwa jako samoistny posiadacz oraz Gmina jako użytkownik. Wojewódzki Sąd Administracyjny podniósł, że podstawę merytorycznego rozstrzygnięcia stanowił art. 51 ustawy z dnia 17 maja 1989r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne, wedle którego w ewidencji gruntów i budynków, założonej na podstawie dekretu z dnia 2 lutego 1955r. o ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. Nr 6, poz. 32), oprócz właściciela, do czasu uregulowania tytułu własności, wykazuje się także osobę władającego. Przepis ten mający charakter przepisu przejściowego i odnosi się do stanu faktycznego, zgodnie z którym władający został wpisany do rejestru ewidencji gruntów na podstawie obowiązujących wtedy przepisów. Taki pogląd wyraził NSA w wyroku z dnia 16.11.1999r. sygn. akt II SA 1260/99. opubl. LEX nr 46220.