Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Gl 959/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant sekretarz sądowy Beata Malcharek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2008r. sprawy ze skargi T. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty związanej ze wzrostem wartości nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Na mocy aktu notarialnego z dnia [...] r. Rep. [...] nieruchomość o numerze [...], położona w B. - K. należąca do T. C. została sprzedana.

Zawiadomieniem z dnia [...] r. T. C. został poinformowany o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości tej nieruchomości. Następnie, na potrzeby toczącego się postępowania rzeczoznawca majątkowy B. G. sporządził operat szacunkowy, z którego wynika, że wobec wzrostu wartości nieruchomości związanego ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wysokość jednorazowej opłaty powinna wynieść [...] zł.

Po zapoznaniu się z aktami administracyjnymi strona przedłożyła operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego K. M, którego ustalenia w sposób znaczący odbiegały od tych, które zostały zawarte w operacie B. G.

W związku z powyższym Burmistrz Miasta B., kierując się dyspozycją art. 157 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm., zwanej dalej ustawą o gospodarce nieruchomościami), zwrócił się do Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w K. o opinię odnośnie prawidłowości obydwu wspomnianych operatów. Ocena Stowarzyszenia dotycząca operatu sporządzonego przez mgr inż. B. G. wskazywała na to, że po usunięciu wytkniętych uchybień i błędów może on stanowić podstawę do naliczenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Z kolei z oceny operatu wykonanego przez K. M. wynika, że jest on nieweryfikowalny w zakresie analizy rynku, a przyjęta przez autora procedura wyceny zawiera uchybienia, które nie zostały wyjaśnione. Stąd też operat ten zdaniem w/w Stowarzyszenia nie może stanowić podstawy ustalenia wartości nieruchomości. Po usunięciu wytkniętych uchybień operat autorstwa B. G. stał się podstawą do przyjęcia ustaleń w zakresie naliczenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Wobec tego Burmistrz Miasta B., decyzją dnia [...] r. Nr [...] ustalił obciążającą T. C. wysokość opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na kwotę [...] zł. Po rozpatrzeniu odwołania T. C. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00