Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Gl 21/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska, Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Protokolant sekr. sąd. Elwira Massel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy czasowego wycofania pojazdu z ruchu oddala skargę
UZASADNIENIE
Pismem z dnia [...] r. A. M. zwrócił się do Starosty R. w wnioskiem o czasowe na cyt. "maksymalny okres" wycofanie z ruchu samochodu ciężarowego marki [...], składając jednocześnie do depozytu dowód rejestracyjny pojazdu oraz tablice rejestracyjne.
W odpowiedzi na wystosowane w dniu [...] r. wezwanie organu do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie na jaki okres pojazd miałby zostać wycofany oraz do uiszczenia opłaty, o jakiej mowa w § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu (Dz. U. Nr 285, poz.2856 z późn. zm.) wnioskodawca pismem z dnia [...] r. złożył oświadczenie, że jego sytuacja materialna nie pozwala na poniesienie takiego wydatku. Wyjaśnił też, iż niemożliwym jest wskazanie przewidywanego okresu, na który pojazd miałby zostać wycofany. W istocie jest on bowiem nieużywany od roku [...] (przedtem służył dla potrzeb zamkniętego obecnie zakładu stolarskiego), a jego uruchomienie zależne będzie od koniunktury gospodarczej.
Pismem z dnia [...] r. Starosta R. poinformował A. M. o możliwości wystąpienia z wnioskiem o zwolnienie z opłaty, jednak w wyniku rozpoznania stosownej prośby strony z dnia [...] r. pismem z dnia [...] tegoż roku wyjaśnił, iż w myśl stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej w K. możliwość taka prawnie nie istnieje. W konsekwencji pismem z dnia [...] r. organ poinformował A. M. o pozostawieniu bez rozpoznania, z powodu nieuiszczenia opłaty, wniosku o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu.