Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 maja 2008 r., sygn. III SA/Wr 371/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała, Sędziowie Asesor WSA Magdalena Jankowska-Szostak, Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca), Protokolant Paulina Rosiak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 7 maja 2008 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie wstrzymania wprowadzenia do obrotu preparatu pod nazwą. "H. X. suplement diety" oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] "A" sp. z o.o. z siedzibą we W. powiadomiła Głównego Inspektora Sanitarnego o zamiarze wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu w kraju produktu pod nazwą "B", przedkładając pozytywną opinię "C" w P. z dnia [...] o przedmiotowym preparacie jako suplemencie diety.

Główny Inspektor Sanitarny, w piśmie znak [...] z dnia [...], poinformował spółkę, że produkt będący przedmiotem powiadomienia jest produktem analogicznym - pod względem nazwy - do zarejestrowanego w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych na terenie Polski produktu leczniczego o nazwie "D", tej samej firmy, co pozostaje w sprzeczności z przepisami prawa żywnościowego, albowiem oznakowanie wprowadza w błąd konsumentów w zakresie charakterystyki środka spożywczego, a w szczególności - odnośnie składu, właściwości i rodzaju. Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, iż wątpliwość budzi także ilość substancji czynnej w produkcie, którego dotyczyło powiadomienie (liść senesu), która jest zbliżona do ilości tej substancji występującej w produktach leczniczych. Z załączonej do powiadomienia opinii wynika bowiem, że porcja produktu "B" zalecana do spożycia w ciągu dnia (1 saszetka) zawiera [...] mg surowca, co stanowi [...] % minimalnej dawki dobowej leczniczej wskazanej w Farmakopei Polskiej VI. Powołano się w związku z tym na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia [...]., wydane w połączonych spawach [...], [...] i [...], w którym Trybunał zajął stanowisko, zgodnie z którym, w stosunku do produktu, który spełnia zarówno warunki kwalifikacji jako środek spożywczy i jako produkt leczniczy, stosuje się wyłącznie przepisy dotyczące produktów leczniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00