Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 maja 2008 r., sygn. III SA/Wa 368/08

Miejsce postojowe jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego, stosownie do art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali i należy wobec niego zastosować jednakową stawkę podatku od towarów i usług, jak dla lokalu mieszkalnego.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2008 r. sprawy ze skargi M. z siedzibą w W. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości.

Uzasadnienie

M. zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem z [...] września 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT przy budowie miejsca postojowego w garażu podziemnym. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że wszyscy członkowie spółdzielni obowiązani byli pokryć koszty budowy miejsc postojowych w podziemiu budynku. Miejsca postojowe nie są odgrodzone ścianami. Ich oddzielenie polega na oznaczeniu numerami, które wpisywane są do umowy ustanawiającej formalne prawo do lokalu i miejsca postojowego oraz udział w powierzchni ogólnej podziemia budynku. WW. miejsca, zgodnie ze statutem, nie mogą być odrębnym prawem od prawa do lokalu mieszkalnego. Do wydania wyroków: Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 czerwca 2005r., sygn. akt I FSK 103/05) i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 listopada 2005r., sygn. akt III SA/Wa 2516/05 Spółdzielnia doliczała do kosztów budowy miejsc postojowych 22% podatku VAT, a do lokali mieszkalnych 7% podatku VAT. Po wydaniu ww. orzeczeń członkowie Spółdzielni zażądali zwrotu nadpłaconego podatku VAT od wkładów budowlanych należnych za miejsca postojowe, w wysokości różnicy między zapłaconym 22%, a należnym 7% VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00