Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 maja 2008 r., sygn. II SA/Sz 1117/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel Sędzia NSA Elżbieta Makowska Protokolant Tomasz Korpal po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2008r. sprawy ze skargi W. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie specjalistycznych usług opiekuńczych oddala skargę
Uzasadnienie
W. P. w dniu [...] złożyła wniosek o przyznanie synowi J. P. urodzonemu [...] cierpiącemu na autyzm wczesno-dziecięcy, specjalistycznych usług opiekuńczych w postaci asystenta osoby niepełnosprawnej.
Burmistrz Miasta i Gminy decyzją z dnia [...] - odmówił W. P. przyznania pomocy społecznej w formie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...], po rozpatrzeniu odwołania W. P. - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. akt II SA/Sz 966/06, po rozpatrzeniu skargi W. P. uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji z dnia [...].
Sąd, jak wynika to z uzasadnienia wyroku, przyznał rację organom, co do tego, że podstawą przyznania wnioskowanych świadczeń są potrzeby osoby niepełnosprawnej, a nie potrzeby osób sprawujących opiekę. Dlatego za chybiony uznał argument skarżącej o konieczności przyznania asystenta synowi z uwagi na chęć podjęcia pracy w celu polepszenia bytu rodziny.
Sąd wskazał jednakże, że przy ponownym rozpatrzeniu sprawy organ ustali czy wobec stanów chorobowych matki dziecko ma w pełni zapewnioną pomoc w rozumieniu art. 50 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej oraz czy wymaga pomocy asystenta i ewentualnie w jakim wymiarze godzin. W tym celu organ może zasięgnąć opinii placówki, w której leczone jest dziecko lub w Krajowym Towarzystwie Autyzmu Oddział w S.