Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 maja 2008 r., sygn. III SA/Po 667/07
Dnia 6 maja 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak Sędziowie WSA Maria Kwiecińska Asesor sądowy Małgorzata Bejgerowska ( spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Barbara Dropek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2008 roku przy udziale sprawy ze skargi B. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej przejęcia nieruchomości rolnej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej kwotę 200,- (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych; III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/M. Bejgerowska /-/M. Ławniczak /-/M. Kwiecińska
UZASADNIENIE
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją, nr [...], z dnia [...] po rozpatrzeniu wniosku B. O. odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...], nr [...], z dnia [...] utrzymującej w mocy decyzję Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w [...], nr [...], z dnia [...] w przedmiocie przejęcia na własność Państwa nieruchomości rolnej położonej w L., o powierzchni 17,6354 ha, zapisanej w KW jako własność S. Z.
W uzasadnieniu swojego orzeczenia SKO podniosło, że decyzja Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w [...], nr [...], z dnia [...] dotyczyła przejęcia na własność Państwa nieruchomości rolnej położonej w L., o powierzchni 17,6354 ha, będącej własnością spadkobierców po zmarłym S. Z., dokonanego na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71). Według tej decyzji z dnia [...] nieruchomość ta nie została objęta w posiadanie po wojnie przez zapisanych w KW właścicieli. W latach 1945 - 1955 była ona użytkowana przez dzierżawców, a do roku 1958 była w całości użytkowana przez Państwowe Gospodarstwo Rolne "A". Po rozpatrzeniu odwołania od powyższej decyzji wniesionego przez B. Z. (córkę S. Z.) Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] decyzją, nr [...], z dnia [...] utrzymało w mocy orzeczenie Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w [...]. Organ drugiej instancji wskazał, że w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego, przedmiotowa nieruchomość znajdowała się we władaniu Państwa i była użytkowana przez PGR. Ponadto brak jest dowodów, że właściciele oddali tę nieruchomość w zagospodarowanie Państwa na podstawie przepisów dekretu z dnia 9 lutego 1953 r.