Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 maja 2008 r., sygn. II SA/Op 85/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk - spr. Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Ewa Janowska Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Górska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2008 r. sprawy ze skargi S. K. na postanowienie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania dyscyplinarnego funkcjonariusza Policji 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Komendanta Powiatowego Policji w K. z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu w całości.
UZASADNIENIE
Komendant Powiatowy Policji w K., postanowieniem z dnia [...], nr [...], wydanym na podstawie art. 135r ust. 9 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277), odmówił S. K. wznowienia postępowania dyscyplinarnego, z powodu "braku przesłanek wynikających z art. 135r ust. 2 oraz 135r ust. 1 ustawy o Policji". W uzasadnieniu organ podał, że wnioskiem z dnia 17 kwietnia 2007 r., S. K. wniósł o wznowienie postępowania dyscyplinarnego [...] w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 marca 2007 r., o niekonstytucyjności przepisu art. 135f ust. 1 pkt 4 ustawy o Policji. Organ podniósł, że "sama treść orzeczenia Trybunału nie przesądza o zaistnieniu przesłanki z art. 135r ust. 2 ustawy o Policji." Ponadto stwierdził, iż orzeczenie to dotyczy kwestii proceduralnej, a zatem nie dotyczy przepisu będącego podstawą orzeczenia dyscyplinarnego. Organ dodał, że brak jest również przesłanek do wznowienia postępowania dyscyplinarnego z art. 135r ust. 1 ustawy o Policji.
Na wydane postanowienie S. K. wniósł zażalenie, żądając jego uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W uzasadnieniu podniósł, że organ wziął pod uwagę jedynie wniosek z dnia 17 kwietnia 2007 r., pomijając wcześniejsze wnioski, w tym raport z dnia 1 maja 2007 r. Żądał również: zwrotu kosztów poniesionych na pomoc prawną w toczących się postępowaniach administracyjnych dotyczących jego zawieszenia w czynnościach służbowych oraz przeniesienia na równorzędne stanowisko; przekazania do ZUS składek emerytalnych w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji o zawieszeniu; udzielenia odpowiedzi, czy [...] Komendant Wojewódzki Policji podjął działania mające na celu stwierdzenie nieważności decyzji Komendanta Głównego Policji o utrzymaniu w mocy odmowy poświadczenia bezpieczeństwa oraz uniewinnienia go lub umorzenia postępowania dyscyplinarnego, gdyż decyzja i orzeczenie zostały oparte na wadzie jego oświadczenia woli. Uznał, że przeprowadzone postępowania i wydane kolejne decyzje w jego sprawie były podyktowane zamiarem odsunięcia go od dotychczasowych obowiązków, aby powierzyć je córce Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w K., co jego zdaniem spowodowało naruszenie dyscypliny finansowej. W ocenie żalącego się, wszystkie prowadzone wobec niego postępowania były bezprawne. Akcentował, że w postępowaniu dyscyplinarnym zastraszano go i wywierano na nim presję psychiczną oraz ograniczano mu swobodę działania i wypowiedzi.