Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 maja 2008 r., sygn. IV SA/Gl 85/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Sadowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2008r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zaliczki alimentacyjnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...] Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w M., działając z upoważnienia Burmistrza Miasta M., przyznał M.K. prawo do zaliczki alimentacyjnej na dziecko - J.K., w kwocie [...] zł miesięcznie, na okres od [...], do [...].
Materialnoprawną podstawę rzeczonego rozstrzygnięcia stanowiły przepisy art. 7, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 9a, art. 10 i art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732 ze zm.) i bliżej niesprecyzowane unormowania rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 105, poz. 881 ze zm.).
W uzasadnieniu organ administracyjny podniósł, iż skarżąca spełnia przesłanki, od których wskazana wyżej ustawa z dnia 22 kwietnia 2005 r. uzależnia nabycie prawa do wnioskowanego świadczenia.
W odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. M.K. oświadczyła, iż nie zgadza się z rozstrzygnięciem zapadłym w I instancji. Skarżąca zakwestionowała wysokość przyznanej zaliczki podkreślając, iż wartość świadczenia alimentacyjnego zasądzonego na rzecz jej syna wynosi [...] zł. Równocześnie powołała się na okoliczność pozostawania w trudnej sytuacji materialnej i życiowej wywodząc, że żyje poniżej minimum socjalnego zaś jej małżonek, który nie zamieszkuje z nią od [...] nie pracuje, nie osiąga jakiegokolwiek dochodu i aktualnie przebywa na [...]. Nadto strona dała wyraz swemu niezadowoleniu z funkcjonowania organów pomocy społecznej podnosząc, iż nie wywiązują się one należycie z obowiązku udzielania niezbędnej pomocy osobom potrzebującym.