Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 maja 2008 r., sygn. IV SA/Gl 924/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Protokolant Referent - stażysta Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2008r. sprawy ze skargi Spółki A w G. na decyzję Państwowej Inspekcji Pracy - Okręgowego Inspektora Pracy w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie inspekcji pracy oddala skargę

Uzasadnienie

W wyniku przeprowadzonych w dniach [...],[...] i [...] r. oraz [...] r. kontroli, na podstawie art. 9 pkt 2a w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 oraz art. 21a ust 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z 06 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz.1362 ze zm.), Inspektor Pracy - Państwowej Inspekcji Pracy wydał w dniu [...] r. Nr [...] przez spółkę A w G. na rzecz wymienionych w nim pracowników kwoty [...] za pracę w [...] za miesiące od [...] r. do [...] r.

W uzasadnieniu orzeczenia organ podniósł, iż przeprowadzone kontrole wykazały, że wynagrodzenie pracowników skarżącej określone jest stałą [...], dodatkowo system wynagrodzenia pracowników przewiduje [...]. Ustalono, że zgodnie z widełkami płacowymi pracownikom przysługuje [...] oraz po spełnieniu ustalonych kryteriów [...], zwana dalej [...], przy czym kryteria jej nabycia nie zawierają przesłanki uznaniowości, a kategoria ocen stanowi wartość wymierną, albowiem obliczana jest na podstawie ocennych (elastyczność, samodzielność) oraz wymiernych (wymiar dni nieobecności w pracy, ilość podjętych działań korygujących) kryteriów. Nadto wykazał, że stosownie do zaleceń Inspektora Pracy od [...] r. skarżąca obliczając wysokość dodatku za pracę w [...] zaczęła wliczać do podstawy wymiaru tego świadczenia także [...]. W wyniku kontroli ustalono również, że pracodawca mimo uznania zasadności zaliczania tejże premii do podstawy wymiaru dodatku nie naliczył i nie wypłacił pracownikom wyrównania zaniżonego świadczenia za poprzedni okres nieprzedawniony. Inspektor Pracy wskazał, iż na jego żądanie pracodawca ustalił kwoty zaniżonego wynagrodzenia za pracę w [...] za okres od [...] r. do [...] r. Swoje rozstrzygnięcie organ oparł na ustaleniu, iż premia, o której mowa wyżej wbrew nazwie nie stanowi premii uznaniowej, lecz jest stałym składnikiem wynagrodzenia pracowników, którego uzyskanie uzależnione jest od konkretnych, ściśle określonych przez pracodawcę warunków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00