Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 maja 2008 r., sygn. I SA/Bd 127/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mirella Łent Asesor WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 maja 2008 r. sprawy ze skargi W. S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Bd 127/08
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia (...) Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. nr (...) z dnia (...) określającą W. z siedzibą w B. kwotę długu celnego podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy przedstawił następujący stan faktyczny : w dniu 16 lipca 2004r. ww. podmiot dokonał zgłoszenia do czasowego wywozu towarów krajowych (wspólnotowych) w procedurze uszlachetniania biernego (wywóz do odpłatnej naprawy). W polu 37 zgłoszenia celnego w postaci Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (JDA) zgłaszający towar wpisał kod 2100 oznaczający czasowy wywóz w ramach procedury uszlachetniania biernego.
Przedmiotowy towar w postaci części do samolotu po naprawie został w dniu 08 listopada 2004r. zgłoszony do procedury dopuszczenia do obrotu po uszlachetnianiu biernym. W zgłoszeniu celnym nr (...) zastosowano stawkę celną 0% powołując się na instytucję zawieszeń taryfowych określonych w rozporządzeniu Rady (WE) Nr 150/2003 z dnia 21 stycznia 2003r., zawieszającego należności celne przywozowe na niektóre rodzaje broni i sprzętu wojskowego, dołączając do niego "Certyfikaty wydawane w celu zawieszenia należności celnych od broni i sprzętu wojskowego powracającego po naprawie w ramach uszlachetnienia biernego dla Polskich Sił Zbrojnych" Nr (...) wystawiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej w dniu (...) oraz Nr 010/WZL nr (...) wystawiony przez MON w dniu (...).
W wyniku kontroli przeprowadzonej, na mocy przepisu art. 78 ust. 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, który stanowi m.in., że po dokonaniu zwolnienia towarów organy celne mogą przystąpić do kontroli dokumentów, w celu upewnienia się o prawidłowości danych zawartych w zgłoszeniu celnym Naczelnik Urzędu Celnego w B. ustalił iż przyjęcie przez stronę w przedmiotowej sprawie stawek celnych w wysokości 0%, na podstawie posiadanego certyfikatu MON jest niezgodne z uregulowaniami prawnymi zawartymi w treści przepisów rozporządzenia Rady (WE) Nr 150/2003 z dnia 21 stycznia 2003 r. zawieszającego należności celne przywozowe na niektóre rodzaje broni i sprzętu wojskowego.