Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 121/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędziowie Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Asesor WSA Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi D. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...], 2) stwierdza, że uchylona decyzja oraz poprzedzające ją postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz D. S.A. w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Pismem z dnia 21 kwietnia 2006 r. D. S.A. (dalej w skrócie "Bank" lub "Skarżący") zwrócił się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. (dalej w skrócie "NUS") o udzielenie interpretacji w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 13 listopada 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), dalej w skrócie "O.p.", w zakresie stosowania przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z pozycją 3 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), dalej w skrócie "u.p.t.u.".
Przedstawiając stan faktyczny wyjaśnił, że w związku z prowadzoną działalnością bankową korzysta z usług Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. (dalej w skrócie "KIR"), która pośredniczy w obiegu pieniędzy i dokumentów pomiędzy bankami. Działa ona w oparciu o System Bankowych Izb Rozliczeniowych (dalej w skrócie "SYBIR"), który został opracowany dla zapewnienia obsługi rozliczeń międzybankowych z udziałem dokumentów papierowych. SYBIR umożliwia automatyzację przetwarzania danych w tych rozliczeniach, dokonywanych tradycyjnie z udziałem tych dokumentów, które są wymieniane między oddziałami banków za pośrednictwem Bankowych Regionalnych Izb Rozliczeniowych (dalej w skrócie "BRIR"). Uczestniczące w wymianie oddziały banków składają do właściwego terytorialnie BRIR zlecenia płatnicze przyjęte od swoich klientów. Zlecenia te są pogrupowane w przesyłki rozliczeniowe (paczki z dokumentami), które są odbierane z oddziałów banku i następnie dostarczane transportem KIR do BRIR właściwych dla oddziałów odbierających. Z kolei dostarczanie dokumentów z BRIR do oddziałów rozpoczyna się kolejnego dnia. W ramach systemu SYBIR, jako jego immanentna część, działa poczta bankowa, będąca istotnym elementem funkcjonowania Izby papierowej (tradycyjnej) w zakresie obsługi i przewozu przesyłek rozliczeniowych, która realizuje obsługę transportową regionalną (obszar działania BRIR) oraz międzyregionalną, pozwalającą przesyłać dokumenty rozliczeniowe i kurierskie między najbardziej oddalonymi placówkami banków w ciągu jednej doby.