Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 231/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Ewa Rutkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi E sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia [...] września 2007 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone decyzja i postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz E sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 28 czerwca 2007r. E. sp. z o.o. z siedzibą w W., zwróciła się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dalej "updop", w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie podatku od towarów i usług od materiałów inwestycyjnych, łącznie z kredytem pobranym na budowę magazynu.

Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że podstawową działalnością Spółki jest wynajem powierzchni magazynowych. Powierzchnie te mieszczą się w wybudowanym przez nią magazynie, który stanowi jednocześnie główny składnik jej majątku oraz podstawowe źródło przychodów. Z uwagi na brak wystarczających środków finansowych do sfinalizowania inwestycji, Spółka zawarła z Bankiem [...] S.A. umowę kredytu, z przeznaczeniem środków kredytowych na pokrycie kosztów związanych z realizacją budowy magazynu. Umowa kredytowa przewidywała wypłatę kredytu w dwóch transzach - pierwsza przeznaczona była na pokrycie kwoty netto wydatków inwestycyjnych, a druga na pokrycie kosztów podatku od towarów i usług, płatnego przez Spółkę w związku z dokonywanymi zakupami inwestycyjnymi. Zgodnie z umową kredytową, Spółka mogła wykorzystać środki kredytowe tylko z ich celowym przeznaczeniem wobec tego środki z kredytu przeznaczonego na spłatę podatku VAT mogły zostać uruchomione wyłącznie po przedstawieniu przez Spółkę dokumentacji potwierdzającej fakt, że zostały przeznaczone na pokrycie kosztów tego podatku związanego z budową magazynu. Mimo podziału środków udostępnionych na podstawie umowy kredytowej na dwie części, pod kątem celu ich przeznaczenia na "kredyt inwestycyjny" i "kredyt VAT", są ze sobą nierozerwalnie związane i mogą być traktowane jako jeden kredyt przeznaczony na sfinansowanie kosztów budowy magazynu. Budowa magazynu została zakończona w 2006r. W tym też roku został on oddany do używania i wpisany do ewidencji środków trwałych, prowadzonej przez Spółkę. Natomiast odsetki od kredytu VAT były płacone przez Spółkę zarówno przed, jak i po oddaniu magazynu do używania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00