Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Po 713/07

 

Dnia 03 kwietnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska (spr.) WSA Beata Sokołowska Protokolant: st. sekr. sąd. Barbara Dropek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2008 roku sprawy ze skargi spółki A w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług. o d d a l a s k a r g ę /-/W. Długaszewska /-/M. Kosewska /-/ B. Sokołowska

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] do [...], [...] i [...] do [...] Naczelnik Urzędu Celnego Oddział Celny uznał zgłoszenie celne SAD OBR [...] z dnia [...], [...] z dnia [...], [...] z dnia [...], [...] z dnia [...], [...] z dnia [...], [...] z dnia [...] dokonane na rzecz spółki A. za nieprawidłowe w części dotyczącej kwoty długu celnego i zapisu w polach 22, 42, 46 i 47 typ 111. Ponadto organ celny określił kwotę podatku VAT w wysokości [...] zł. - należnego z tytułu importu towarów w związku z nieprawidłowym zadeklarowaniem wartości celnej. Przedmiotową decyzją organ celny poinformował spółkę o zarejestrowaniu wyliczonego podatku od towarów i usług i wezwał do jego uiszczenia.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniach [...], [...], [...], [...], [...], [...] według podanych powyżej dokumentów SAD objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar - etykiety drukowane papierowe - sprowadzony przez spółkę A. Rodzaj, ilość i wartość towaru przyjęto z załączonych faktur wystawionych przez firmę B.

Organ celny podał, że w dniach od [...] do [...] pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadzili kontrolę u importera, z której został sporządzony protokół z dnia [...]. W wyniku kontroli ustalono, że w badanym okresie spółka importowała m.in. ziarna kawy niepalonej, kawę paloną mieloną paczkowaną, kawę rozpuszczalną oraz różnego rodzaju opakowania, owijki i etykiety - służące do konfekcjonowania wyrobów produkowanych przez spółkę. Towar ten przywożony był z kilku firm m.in. z firmy B. W kontrolowanym okresie spółka obciążona została przez te firmy kosztami przygotowania szaty graficznej do druku, czyli kosztami zgrania wzoru oraz grawerowania cylindrów wykorzystywanych następnie podczas procesu nanoszenia szaty graficznej na opakowania, etykiety i owijki. Podczas kontroli ustalono, że importer z firmy B. otrzymał fakturę nr [...] z dnia [...] o wartości [...] EURO, która wystawiona została zgodnie z adnotacją na jej odwrocie za "cylindry (3 sz.) na nową etykietę neutralną (et. górna) na kawy 500g vacum". Na tej podstawie organ celny I instancji stwierdził, że firma B. na zamówienie spółki świadczy dodatkowe usługi w postaci grawerowania cylindrów. Ponadto Naczelnik Urzędu Celnego zwrócił uwagę na fakt, że z wyjaśnień strony z dnia [...] wynika, iż faktura nr [...] z dnia [...] z firmy B. "dotyczy cylindrów do druku etykiety górnej dla kaw [...] oraz [...]. Przy czym podkreślono, że faktura ta nie została wliczona do wartości celnej zaimportowanych towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00