Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 10 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Op 23/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz (spr.) Sędzia WSA Teresa Cisyk Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Górska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Przedmiotem skargi wniesionej przez W. K. jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z [...], utrzymująca w mocy decyzję własną z [...] o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich.

Wydanie zaskarżonych aktów poprzedziło postępowanie administracyjne wszczęte wnioskiem strony z 28 czerwca 2007 r. W. K. w złożonym kwestionariuszu osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnień kombatanckich wskazał, że "do okresów zaliczanych do uprawnień kombatanckich należy mu zaliczyć pobyt w obozie pracy przymusowej w Zwardoniu od stycznia 1943 r. do maja 1945 r.", w którym to obozie został osadzony przez władze okupacyjne po tzw. "łapance". Podniósł, że fakt pobytu w obozie pracy przymusowej wykazuje także postanowienie Instytutu Pamięci Narodowej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w K. z dnia [...] ( sygn. akt [...] ). W załączonym do wniosku życiorysie wnioskodawca podał, że po wybuchu II wojny światowej mieszkał z rodzicami w H., dawne województwo [...]. W 1942 r. po nasilających się mordach dokonywanych przez bandy ukraińskie na ludności polskiej wyjechał z rodzicami i braćmi do wsi [...] koło [...]. Stamtąd na początku 1943 r. Niemcy wywieźli go wraz z rodziną do Zwardonia położonego na terenie wcielonym do III Rzeszy. Tam, w ramach organizacji TODT, był zatrudniany przy remontach dróg i wykopach, a także na linii kolejowej Zwardoń Żywiec. Praca ta była ponad siły, co w połączeniu z panującym głodem doprowadziło do wyniszczenia jego organizmu. W obozie przebywał do 1 maja 1945 r. tj. do dnia wejścia na tamten teren wojsk radzieckich. Wnioskodawca wywodził, że warunki pobytu w obozie w Zwardoniu były takie same jak warunki pobytu w obozie koncentracyjnym .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00