Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 kwietnia 2008 r., sygn. I SA/Lu 87/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Sędziowie Asesor WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), NSA Anna Kwiatek, Protokolant Referent stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi Ł. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za marzec i czerwiec 2005 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] ( Nr [...] ), wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa , Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy skarżoną przez Ł. Z. decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia [...] odmawiającą uchylenia ostatecznej decyzji z dnia [...] ( Nr [...] ) w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług za marzec 2005 r., nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za czerwiec 2005 r. oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego za w/w miesiące.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynikało, że strona domagała się wznowienia postępowania zakończonego w/w ostateczną decyzją Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia [...] i jako przesłankę wznowienia postępowania w tej sprawie podała art. 240 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, przewidujący, że w sprawie zakończonej ostateczną decyzją, wznawia się postępowanie gdy wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji nieznane organowi, który wydał decyzję. Nową okolicznością nieznaną organowi w dniu wydawania decyzji był - zdaniem strony - fakt udzielenia jej przez brytyjskiego kontrahenta firmy A. rabatu w wysokości 1.000 GBP przy zakupie czterech kombajnów. We wniosku o wznowienie postępowania strona podniosła, że organ podatkowy zarzucił jej nieprawidłowe rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia w/w kombajnów na podstawie faktury Nr [...] z dnia [...] na kwotę 22 000 GBP, uznając że brak tej faktury uniemożliwia wykazanie w deklaracji VAT - 7 podatku wynikającego z tej transakcji oraz dokonanie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w oparciu o dwie faktury dokumentujące tę samą sprzedaż. Zdaniem strony, relację faktury Nr [...] z dnia [...] do faktury Nr [...] z tego samego dnia, wyjaśnia oświadczenie brytyjskiego kontrahenta, wskazujące na udzielenie rabatu w kwocie 1 000 GBP. Faktura Nr [...] koryguje fakturę Nr [...] i uwzględnia rabat, a zatem - wbrew stanowisku organu podatkowego - przedmiotowa transakcja nie była udokumentowana dwiema niezależnymi fakturami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00