Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Lu 85/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Protokolant Starszy referent Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2008 r. przy udziale Prokurator Prokuratury Okręgowej E. O. delegowanej do Prokuratury Apelacyjnej sprawy ze skargi A. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]. nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 27 grudnia 2007 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpoznaniu odwołań od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 7 listopada 2007 r., nakazującej L. K. wykonanie w terminie do dnia 30 grudnia 2007 r. robót budowlanych określonych tą decyzją w celu doprowadzenia do właściwego stanu technicznego budynku gospodarczego na działce nr ewid. 742 w miejscowości J. 26, uchylił powyższą decyzję w części dotyczącej terminu wykonania określonych czynności i wyznaczył nowy termin wykonania obowiązków do dnia 29 lutego 2008 r. oraz utrzymał tę decyzję w mocy w pozostałej części.
W uzasadnieniu decyzji Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wyjaśnił, iż w toku oględzin przeprowadzonych przez organ pierwszej instancji w dniu 29 maja 2006 r. i 23 lutego 2007 r. ustalono, że znajdujący się na działce nr 742 w J. budynek gospodarczy o wymiarach 4,55 m x 4,75 m i wysokości do okapu 3 m, do kalenicy 5,20 m - 5,40 m i dachu drewnianym dwuspadowym krytym blachą, usytuowany jest w odległości 15÷20 cm od granicy z działką nr 744. Z uwagi na istniejące rozbieżności w oświadczeniach stron, co do okresu budowy tego obiektu oraz brak informacji o udzieleniu pozwolenia na budowę omawianego obiektu poprzednim właścicielom działki w okresie od 1975 r., organ administracji uznał, że nie ma możliwości jednoznacznego stwierdzenia, czy przed 1975 r. faktycznie było wydane pozwolenie na budowę tego obiektu. W tej sytuacji zdaniem organu należało przyjąć, że budynek ten jest obiektem istniejącym legalnie i brak jest podstaw do wydania decyzji nakazującej jego przebudowę. W związku z tym decyzją z dnia 7 listopada 2007 r. organ pierwszej instancji nakazał L. K. wykonanie, w celu doprowadzenia omawianego obiektu do właściwego stanu technicznego, robót budowlanych polegających na: 1) zamontowaniu na całej długości połaci dachowej od strony wschodniej, rynny dachowej o przekroju minimalnym 100 mm z odpływem umiejscowionym od strony północnej, przy zachowaniu spadku w kierunku północnym wielkości 2-5 mm na 1 metr bieżący, 2) zamontowaniu na ścianie północnej budynku, w odległości ok. 10 cm od północno-wschodniego narożnika budynku, rury spustowej o średnicy minimalnej 100 mm i połączeniu jej z rynną dachową za pomocą odpowiednich kolanek, 3) zamontowaniu wylewki na końcu rury spustowej, w odległości 20-30 cm od poziomu gruntu, której wylot winien być skierowany w kierunku północno-zachodnim.