Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Kr 798/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie WSA Barbara Pasternak AWSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: Joanna Obrał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego K. Z. kwotę 1.624 zł (słownie: jeden tysiąc sześćset dwadzieścia cztery złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Ostateczną decyzją z dnia [...] lipca 2007 r. znak: [...] Wojewoda stwierdził, że z dniem 1 stycznia 1999 r. Województwo nabyło z mocy prawa własność nieruchomości położonej w obrębie i jednostce ewidencyjnej K. nad [...], oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...] o powierzchni 0,0821 ha - zajętej pod fragment drogi publicznej o kategorii drogi wojewódzkiej nr [...] "[...]". Jednocześnie Wojewoda wskazał, iż odszkodowanie za przyjętą nieruchomość ustala się i wypłaca według zasad i trybu określonych w przepisach o odszkodowaniach za wywłaszczone nieruchomości, na wniosek właściciela nieruchomości złożony do Starosty [...] w terminie do dnia 31 grudnia 2005 r.

W dniu 21 lipca 2003 r. K. Z. wystąpił z wnioskiem do Starosty [...] o ustalenie i wypłatę odszkodowania lub przekazanie w ramach rekompensaty innej działki położonej w K. nad [...], będącą własnością Skarbu Państwa, za nieruchomość przejętą. Starosta [...] stwierdził brak możliwości przekazania, w ramach rekompensaty, innej nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa ze względu na brak takiej nieruchomości położonej w gminie K. nad [...], toteż jedynym rozwiązaniem pozostało ustalenie wysokości odszkodowania na podstawie właściwych przepisów (pismo Starosty [...] z dnia [...] stycznia 2006 r. znak: [...]). W związku z powyższym organ zlecił wykonanie operatu szacunkowego. Dokument ten został wykonany przez rzeczoznawcę majątkowego A. K. w dniu [...] sierpnia 2005 r., z którym K. Z. zapoznał się [...] listopada 2005 r. Pismem z dnia [...] listopada 2005 r. K. Z. stwierdził, iż ustalona w operacie szacunkowym wartość rynkowa przedmiotowej nieruchomości nie odpowiada jej wartości faktycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00