Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 kwietnia 2008 r., sygn. I SA/Gl 878/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Winiarski, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn - interpretacja uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. odmówił - na podstawie art. 14 b § 5 pkt ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) oraz art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 217, poz. 1590 ) - zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...] nr [...] stwierdzającego, że stanowisko podatniczki K. S. zawarte we wniosku z dnia 10 marca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej art. 4 ust. 4 i art. 4 a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. Nr 142, poz. 1514 z 2004 r. z późn. zm. ) w związku z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. Nr 222, poz. 1629 ) - w dalszej części uzasadnienia określanej "ustawą zmieniającą" - jest nieprawidłowe.

Uzasadniając rozstrzygnięcie, Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż wnioskiem z dnia 10 marca 2007 r. wnioskodawczyni zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, spadku nabytego po zmarłym w dniu 5 grudnia 2006 r. mężu. Z wniosku wynikało, że mąż podatniczki nie pozostawił testamentu, nie doszło też - do dnia złożenia wniosku - do stwierdzenia nabycia spadku, żaden z przyszłych spadkobierców nie złożył oświadczenia o przyjęciu spadku, nie zostało także złożone zeznanie o nabyciu majątku, a co za tym idzie nie toczy się postępowanie w przedmiocie nabycia spadku. Zdaniem wnioskodawczyni, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, na podstawie znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, a konkretnie art. 4 ust. 4 i art. 4 a ust. 1 ustawy nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez małżonka korzysta ze zwolnienia pod warunkiem spełnienia wymogów sprecyzowanych w dalszej części przepisu. Powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych wnioskodawczyni wyraziła przy tym pogląd, że skoro obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstanie u niej dopiero po dniu 1 stycznia 2007 r., to zastosowanie będą miały przepisy ustawy w brzmieniu nadanym ustawie o podatku od spadków i darowizn, po dniu 1 stycznia 2007 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00