Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 marca 2008 r., sygn. II SA/Po 139/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Barbara Kamieńska Sędzia WSA Barbara Drzazga Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2008r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy S. z dnia [...] r. Nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...] zł tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ B. Drzazga /-/ W. Batorowicz /-/ B. Kamieńska
Uzasadnienie
Rada Miejska S. uchwałą nr [...] z dnia [...]r. (Dz. Urzęd. Województwa Wielkopolskiego Nr 75, poz. 1352) zmieniła plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta, przeznaczając teren wydzielonych działek nr [...] i [...] położonych przy ul. R. w miejscowości J. pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (...). Powyższe działki we wcześniejszym ogólnym planie, zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej Nr [...] (Dz. Urzęd. Nr 4, poz. 43) określone były jako teren istniejącego lasu (...) i łąk (...). W uchwale z dnia 30 [...]r. ustalono także [...]% stawkę, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z dokonanym podziałem, z wymienionych nieruchomości wydzielona została między innymi działka nr [...].
Rozstrzygając sprawę po raz pierwszy, Burmistrz Miasta i Gminy S. decyzją z dnia [...]r. na podstawie przepisu art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003r. Nr 80, poz. 717 ze zm.) ustalił właścicielce działki - "A" Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości powyższej działki - sprzedanej umową notarialną w dniu [...]r., a więc przed upływem pięciu lat od dnia wejścia w życie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Burmistrz stwierdził, iż w okresie między uchwaleniem zmiany planu a zbyciem działki właściciel poczynił na nią nakłady, ale nie miały one wpływu na wzrost ich wartości.