Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 17 marca 2008 r., sygn. II SA/Op 34/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Jeżewska - spr. Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Ewa Janowska Protokolant Starszy sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 marca 2008 r. sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Gminy [...] z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie powołania kierownika urzędu stanu cywilnego 1) stwierdza niezgodność z prawem zaskarżonej uchwały, 2) określa, że zaskarżona uchwała w całości nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004 r., Nr 161, poz. 1688) Rada Gminy [...] powołała J. M. na stanowisko Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego ( dalej jako: USC ) w B.

W dniu 21 stycznia 2008 r. Wojewoda [...] złożył na powyższą uchwałę skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu i powołując się na przepis art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) wniósł o stwierdzenie jej niezgodności z prawem z powodu istotnego naruszenia prawa, tj. art. 3a ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.).

W uzasadnieniu stwierdził, iż uchwała ta jest niezgodna z obowiązującym prawem, bowiem narusza dodany ustawą z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych i ustawy o systemie oświaty (Dz. U. Nr 122, poz. 1020) przepis art. 3a ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 z późn. zm.), który nakłada na organy samorządowe obowiązek przeprowadzenia konkursów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze. Zdaniem organu nadzoru, kierownik USC zgodnie z wykazem stanowisk pracowniczych zawartym w załączniku nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz. U. Nr 146, poz. 1233 ze zm.), należy do kierowniczych stanowisk urzędniczych. Jest on także zatrudniony na podstawie mianowania bądź umowy o pracę, ponieważ art. 2 pkt 1 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych zawiera zamknięty katalog stanowisk, na których zatrudnienie następuje na podstawie wyboru i powołania, a wśród wymienionych w powyższych przepisach stanowisk urzędniczych brak jest stanowiska kierownika USC. W związku z powyższym powierzenie stanowiska kierownika USC powinno być poprzedzone przeprowadzeniem postępowania konkursowego. Tymczasem Rada Gminy w B. podjęła uchwałę w sprawie powołania J. M. na stanowisko Kierownika USC w B. bez zachowania procedury przewidzianej w ustawie o pracownikach samorządowych, tj. w drodze konkursu, co zdaniem Wojewody powinno skutkować stwierdzeniem jej niezgodności z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00