Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 marca 2008 r., sygn. II SA/Łd 1102/07
Dnia 12 marca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2008 roku przy udziale - sprawy ze skargi M. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] (znak: [...]) w przedmiocie pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] [...] z dnia [...], Nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od organu - Wojewody [...] na rzecz strony skarżącej - M. K. kwotę 740 (siedemset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Starosta Powiatu [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił M. W. pozwolenia na budowę typowego otwartego zbiornika na gnojowicę o pojemności 412,53 m3 na działce nr ewid. 49, położonej w M. przy ul. A. 51, gm. T.
Od decyzji tej odwołał się M.K.
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Wojewoda [...] uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie i odmówił M.W. udzielenia pozwolenia na budowę planowanej inwestycji.
W dniu 27 marca 2007 r. po rozpatrzeniu skargi inwestora na decyzję Wojewody [...], Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie oraz poprzedzające je rozstrzygnięcie organu I instancji. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, iż organy orzekające w sprawie nie wykazały w sposób nie budzący żadnych wątpliwości, czy sporna inwestycja będzie, czy też nie będzie emitowała odorów do atmosfery.
W toku ponownie prowadzonego postępowania wyjaśniającego, M.K. w piśmie z dnia 10 sierpnia 2007 r. oświadczył, że nie wyraża zgody na budowę zbiornika otwartego na gnojowicę o pojemności przekraczającej 413 m3. Jego zdaniem, projektowana inwestycja zagraża ekologii na sąsiadującym ze zbiornikiem terenie i jest sprzeczna z regulacjami prawa budowlanego, albowiem w ubiegłym roku sam budował zbiornik na gnojowicę o pojemności 120 m3 i wówczas nakazano mu jego przykrycie. Także w przypadku budowy zbiorników przez innych inwestorów organ żądał zgody właścicieli działek sąsiadujących. Dodatkowo zarzucił, że organ prowadzący postępowanie uniemożliwił mu zapoznanie się z aktami sprawy, albowiem gdy stawił się w organie, w celu zapoznania się z materiałem dowodowym, akt nie było. Tożsame argumenty M. K. podniósł w pismach z dnia 13 sierpnia 2007 r. i 13 września 2007 r.