Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 marca 2008 r., sygn. I SA/Łd 1352/07

Dnia 4 marca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.) Asesor WSA Joanna Grzegorczyk Drozda Protokolant asystent sędziego Piotr Pietrasik po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi M. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe płatnika z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za okres od marca do czerwca 2004 roku oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

I SA/Łd 1352/07

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] r., nr [...], orzekającą odpowiedzialność M. T., członka zarządu A. Spółka z o.o. (dalej: Spółka), za zobowiązania podatkowe tego płatnika z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za okres od marca do czerwca 2004 r.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że w dniu jej wydania, na Spółce ciążyła zaległość podatkowa w kwocie wynikającej z ostatecznej decyzji wymiarowej.

Postanowieniem z dnia 21 czerwca 2004 r., sygn. akt [...], Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, XIV Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Spółki, co spowodowało niemożliwość dalszego prowadzenia przeciwko niej skutecznej egzekucji. W trakcie prowadzonego postępowania upadłościowego nie uzyskano środków wystarczających na pokrycie zgłoszonych zaległości podatkowych.

Organ ustalił, że w okresie powstania zobowiązania podatkowego jednym z członków zarządu Spółki był M. T. Zdaniem organu złożenie wniosku o upadłość Spółki nie nastąpiło we właściwym czasie. Strona nie wskazała również okoliczności, które uzasadniałyby odstąpienie od orzeczenia odpowiedzialności.

Utrzymując w mocy decyzję organu I instancji Dyrektor Izby Skarbowej powołał się na art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej, z którego wynika, że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło bez z jego winy, bądź też wskaże on mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części. Zgodnie z § 2 art. 116 odpowiedzialność członków zarządu spółki określona w § 1 obejmuje zobowiązania podatkowe, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członków zarządu spółki. Organ podkreślił, że wykładnia omawianego przepisu powinna uwzględniać przede wszystkim funkcję ochrony praw Skarbu Państwa czyli podmiotu uprawnionego do uzyskania należności podatkowych. Organ podatkowy natomiast jest obowiązany wykazać jedynie okoliczność pełnienia obowiązków członka zarządu w czasie powstania zobowiązania podatkowego, które przerodziło się w dochodzoną zaległość podatkową spółki oraz bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce, bowiem ciężar wykazania którejkolwiek okoliczności uwalniającej od odpowiedzialności spoczywa na członku zarządu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 marca 2003 r., sygn. SA/Bd 85/03, POP z 2003 r., nr 4, poz. 93).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00