Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 marca 2008 r., sygn. II SA/Gd 22/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2008 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 września 2006 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 17 października 2005 r., nr [...], 2. uchyla postanowienie Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 22 sierpnia 2005 r., nr [...], 3. określa, że decyzje wymienione w punkcie pierwszym oraz postanowienie nie mogą być wykonane, 4. zasądza od Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Gdańsku na rzecz adwokata K. P. kwotę 309,80,- (trzysta dziewięć złotych osiemdziesiąt groszy) tytułem zwrotu kosztów pomocy prawnej przyznanej z urzędu.
Uzasadnienie
A. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 września 2006 r. Nr [...] - utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 17 października 2005 r. Nr [...], nakazującą skarżącemu rozbiórkę samowolnie wzniesionego na działce nr [...] w miejscowości M. gmina N. W. L. garażu o konstrukcji drewnianej trwale zawiązanego z gruntem - domagając się ich uchylenia.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym ustalonym przez organ.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego na wniosek B. M. i M. S. wszczął postępowania administracyjne w sprawie budowy drogi dojazdowej zlokalizowanej na działce nr [...] w M. gmina N. W. L. Po przeprowadzeniu dowodu z oględzin w dniu 11 sierpnia 2005 r. organ I instancji nie stwierdził wykonania drogi i decyzją z dnia 18 sierpnia 2005 r. Nr [...] umorzył postępowanie w tej sprawie jako bezprzedmiotowe. Ponadto organ ustalił, że na przedmiotowej działce zostały wykonane samowolnie inne obiekty budowlane, w tym budynek drewniany garażowy. Jak wskazał organ, przedmiotowe postępowanie administracyjne dotyczy wybudowanego w 2004 r. garażu o konstrukcji drewnianej uzupełnionej elementami ceramicznymi, trwale związanego z gruntem, z kanałem naprawczym o wymiarach 4,50 x 6,0 m, którego właścicielem jest A. M. Ustalając, iż nie było pozwolenia na budowę przedmiotowego obiektu, organ I instancji na podstawie art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, postanowieniem z dnia 22 sierpnia 2005 r. Nr [...] wstrzymał prowadzenie robót budowlanych wykonywanych przez A. M. oraz nałożył na niego obowiązek przedstawienia w terminie do dnia 15 października 2005 r. zaświadczenia Wójta Gminy o zgodności realizowanego obiektu z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym albo ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, oraz, po uzyskaniu zaświadczenia o treści pozytywnej, czterech egzemplarzy projektu budowlanego terenu w formie zgodnej z przepisami oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.