Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 marca 2008 r., sygn. I SA/Bd 836/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dariusz Dudra Sędziowie: sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz asesor WSA Urszula Wiśniewska (spr) Protokolant asystent sędziego Agnieszka Miler-Kłosińska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 04 marca 2008r. sprawy ze skargi B. Elektrowni Wiatrowej s.c. I. W., S. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2007 rok oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia (...) Wójt Gminy O. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia B. s.c. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2007.

Decyzją z dnia (...) znak: (...) organ pierwszej instancji ustalił podatnikowi wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2007 w kwocie (...). W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż w złożonej w dniu 15 stycznia 2007r. deklaracji na podatek od nieruchomości, podatnik nie uwzględnił w całości wartości budowli, która wynika z rozliczenia wartości początkowej środków trwałych dla celów podatku od nieruchomości, a jedynie zadeklarował do opodatkowania wartość linii elektroenergetycznej i fundamentu zespołu wiatrowo - energetycznego wraz z rurą. W ocenie organu, cała elektrownia wiatrowa stanowi budowlę w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w związku z czym podstawą opodatkowania powinna być jej wartość wykazana w ewidencji środków trwałych.

W odwołaniu wniesiono o uchylenia decyzji organu pierwszej instancji i umorzenie postępowania podatkowego. Zaskarżonej decyzji zarzucono naruszenie art. 1a ust. 1 pkt 2 w związku z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, poprzez błędne rozumienie tych przepisów, w szczególności błędne rozumienie pojęcia budowli w związku z art. 3 pkt 3 oraz art. 3 pkt 9 prawa budowlanego oraz naruszenia art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych poprzez jego pominięcie w sprawie. W uzasadnieniu podniesiono, iż w świetle art. 3 pkt 3 prawa budowlanego w brzmieniu nadanym mu przez ustawę z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 163, poz. 1364), która weszła w życie 26 września 2005 r., budowlą nie jest cała elektrownia wiatrowa a jedynie jej części budowlane. Zdaniem odwołującej się z powyższego wynika, iż podstawą opodatkowania nie będzie wartość wszystkich amortyzowanych elementów elektrowni wiatrowej (jako jeden środek trwały), ale tylko i wyłącznie wartość odpowiadająca wartości samych budowli bądź urządzeń budowlanych w rozumieniu ustawy budowlanej. W ocenie strony z wartości początkowej środka trwałego, jakim jest zespół wiatrowo - energetyczny (nie będący przedmiotem opodatkowania) wyjąć dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości należy, tylko tę część nakładów, które posłużyły wytworzeniu samej budowli bądź urządzenia budowlanego. Ponadto strona wskazała, iż w przedmiotowej sprawie nie bez znaczenia są klasyfikacje statystyczne (KŚT, KRŚT, PKOB, KOB), gdyż zespoły wiatrowo elektryczne zostały zdefiniowane tylko w KŚT i KRŚT, a nie zostały wymienione w klasyfikacjach budowlanych (KOB, PKOB), co oznacza, iż nie są one budowlami. Podatnik przytoczył także stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają jedynie części budowlane elektrowni wiatrowych jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00