Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 lutego 2008 r., sygn. III SA/Wa 1960/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (spr.), Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2008 r. sprawy ze skargi W. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku lub uiszczenie podatku od towarów i usług z tytułu przywozu nabytego nowego środka transportu. oddala skargę

Uzasadnienie

W. sp. z o.o. w W. wystąpiła [...] czerwca 2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. o wydanie zaświadczenia VAT-25 potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług z tytułu lub brak obowiązku uiszczenia podatku VAT z tytułu nabycia środków transportu we F. marki G. i C. w celu złożenia w Wydziale Komunikacji w związku z rejestracja pojazdu. Oświadczyła, że podatek VAT z faktur z [...] marca 2007r. i z [...] kwietnia 2007r. w wysokości 7357,00 Euro zapłaciła w całości.

Naczelnik Urzędu Skarbowego W. postanowieniem z [...] czerwca 2006r. na podstawie art. 306c ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. dalej jako "O.p.") w związku z art. 2 pkt 10 lit. a, art. 103 ust. 4 oraz art. 105 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm., dalej zwana "ustawą o VAT") odmówił Stronie wydania zaświadczenia o żądanej treści.

W uzasadnieniu powołując się na art. 103 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT, zgodnie z którymi podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8 ustawy o VAT, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju, obowiązani są bez wezwania do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Organ wskazał, że we wniosku strona określiła przebieg motocykla na 0 km, a pojazd ten nie był wcześniej rejestrowany, dlatego przyjął, że datą dopuszczenia do użytku jest wydania przez producenta pierwszemu nabywcy 30 marca 2007r. tego towaru. Wyjaśnił także, że pojazd strony spełnia wymagania dla nowych środków transportu, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy o VAT. Stwierdził, że zapłata podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim nie wyłącza zastosowania art. 103 ust. 3 ustawy o VAT, nakładającego obowiązek zapłaty podatku w kraju, w którym pojazd będzie używany. Organ przyjął jednocześnie, że jeżeli strona zapłaciła pełną kwotę podatku, określoną w fakturze łącznie z podatkami pobranymi na terytorium innego państwa członkowskiego, owa kwota będzie stanowić podstawę opodatkowania takiego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Polsce. Zdaniem organu brak dokonania odpowiedniej wpłaty podatku na konto urzędu skarbowego należy ocenić jako nieprawidłowe, co uzasadniało odmowę wydania zaświadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00