Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 lutego 2008 r., sygn. I SA/Rz 906/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Małgorzata Niedobylska Sędziowie NSA Maria Piórkowska WSA Barbara Stukan-Pytlowany /spr./ Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 19 lutego 2008r. sprawy ze skargi "A" spółka z o.o. z siedzibą w S. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2001r. - oddala skargę -

Uzasadnienie

Spółka z o.o. "A" z siedzibą w S.W., zwana dalej Spółką, dokonała w dniach 26 października 2001r., 30 listopada 2001r. i 19 grudnia 2001r. zakupu kilku partii papierosów bez znaków akcyzy z przeznaczeniem do wywozu za granicę RP od Urzędu Celnego oraz od Urzędów Skarbowych. Następnie Spółka wystawiła fakturę sprzedaży eksportowej VAT Ex nr 02/2001 z dnia [...] grudnia 2001r., dotyczącą zakupionych papierosów, na rzecz Firmy "B". Papierosy zostały odprawione wg dokumentu SAD [...] z [...] grudnia 2001r., a następnie dokonano ich wywozu poza granicę RP przez przejście graniczne w Oddziale Celnym.

Spółka ujęła wartość tej sprzedaży traktowanej jako eksport ze stawką 0% w deklaracjach VAT-7 grudzień 2001r., dokonała potrącenia podatku naliczonego oraz podatku akcyzowego wynikającego z faktury zakupu papierosów i wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w kwocie 301.866,00zł za grudzień 2001r.

W następstwie przeprowadzonej kontroli skarbowej Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej zakwestionował prawidłowość rozliczeń podatnika w zakresie podatku od towarów i usług za grudzień 2001r., związanych z opisanym wyżej obrotem papierosami uznając, że nie doszło do sprzedaży papierosów za granicę, bo dane nabywcy na fakturze sprzedaży i dokumencie SAD są fikcyjne. Organ powołał się na ustalenia przeprowadzonego postępowania dowodowego, z których wynika, że Firma "B" nie jest zarejestrowana w M., a w K. nie ma ulicy N. Ponadto podatnik nie posiada w swej dokumentacji zamówienia na papierosy od kontrahenta, jak również pisemnej umowy sprzedaży, prezes zarządu Spółki - A. C. nie miał żadnego osobistego kontaktu z przedstawicielami Firmy "B", a jedynie za pośrednictwem - znanego jedynie z imienia - S. Zapłaty za towar kontrahent zagraniczny nie dokonał za pośrednictwem banku, a wystawione przez Spółkę dowody KP nie zostały potwierdzone przez kontrahenta. Powyższe okoliczności świadczą o tym, że Firma "B" nie istnieje, nie doszło zatem do umowy sprzedaży ze względu na brak drugiej strony transakcji. Skoro wywóz towaru poza granicę RP nie nastąpił w wykonaniu sprzedaży, ani innych czynności określonych w art.2 ust.1 i 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.), określanej dalej jako ustawa VAT, to nie miał miejsca eksport towarów, a to stanowi o braku przesłanek do zwrotu podatku naliczonego i podatku akcyzowego, związanych z zakupem wyrobów tytoniowych, na podstawie art.19 ust.1 i art.20 ust.2 ustawy VAT oraz przepisu § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 119, poz.1259 ze zm.), określanego dalej jako rozp. p.akcyz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00