Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 lutego 2008 r., sygn. II SA/Ol 662/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2008 r. sprawy ze skargi A. M., T. M. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Nr "[...]", Prezydent Miasta, po rozpoznaniu wniosku inwestora Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych, zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na roboty budowlane dotyczące wykonania dodatkowego wejścia do lokalu nr 1 w budynku przy ul. C., z zachowaniem warunków wymienionych w decyzji. Rozstrzygniecie to podjęto na podstawie zgłoszenia wykonania robót budowlanych przez inwestora występującego w imieniu Gminy oraz załączonej do zgłoszenia dokumentacji.

Odwołanie od decyzji złożył A.M., będący współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości, wnosząc o uchylenie decyzji Prezydenta. Podniósł, iż organ pominął go w toku postępowania w tej sprawie i nie umożliwił wypowiedzenia się w tym zakresie, w szczególności zaś nie przedstawiono mu do wglądu projektu technicznego, co uniemożliwiło odniesienie się do tego dokumentu. Zdaniem odwołującego przewidziane roboty budowlane naruszają m.in. części wspólne domu, a sam projekt z pewnością nie spełnia stosownych wymogów, gdyż budynek znajduje się w bardzo złym stanie technicznym. Dom wzniesiony w 1920r. nie był nigdy remontowany, jego fundamenty posadowione są zbyt płytko i na gruncie o wątpliwej nośności, kominy są w stanie rozpadu i stanowią zagrożenie pożarowe, podobnie schody, podłogi, stolarka okienna i drzwiowa oraz stara instalacja elektryczna. Wobec tego sprzeciwił się prowadzeniu robót budowlanych uznając, że ich wykonanie w częściach wspólnych budynku będącego w tak złym stanie technicznym dodatkowo go osłabi. Wniósł o zobowiązanie inwestora do przedłożenia odwołującemu do uzgodnienia przedmiotowego projektu przed wydaniem decyzji przez organ w tej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00