Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 stycznia 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1621/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Protokolant Patrycja Wrońska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi Ł. D. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu od wpisu na listę radców prawnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącego Ł. D. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 24 maja 2007 r. Ł. D. zwrócił się do Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. o wpisanie go na listę radców prawnych Izby.

W wyniku rozpoznania tego wniosku, uchwałą z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w W. wpisała wnioskodawcę na listę radców prawnych tej Izby.

W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskodawca złożył w kwietniu i maju 2007 r. egzamin radcowski. W związku ze złożonym egzaminem i wobec spełnienia przesłanek wynikających z art. 24 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zmianami) - zwana dalej "ustawą o radcach prawnych", Rada postanowiła wniosek uwzględnić.

Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] sprzeciwił się wpisaniu strony skarżącej na listę radców prawnych. W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazał na brzmienie art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy o radcach prawnych, zgodnie z którym na listę radców prawnych może zostać wpisany ten, kto jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania tego zawodu. Organ wskazał, że w okresie odbywania aplikacji w dniu 4 lutego 2005 r. w [...] zachowywał się wobec sędziego, z którym w tym dniu uczestniczył w sesji, niezgodnie z zasadami etyki. Nieproszony przez przewodniczącego zabierał głos w dyskusji. Ponadto w czasie przedmiotowej sesji odmówił odręcznego sporządzenia protokołów z rozprawy, wskazując, że podczas pisania sprawnie posługuje się tylko komputerem. Po przekazaniu laptopa zgłosił zastrzeżenia dotyczące niespełniającego jego oczekiwań typu klawiatury. Tego dnia zwracał się także nieodpowiednio do sędziego, z którym uczestniczył w sesji. Organ podniósł również, że wnioskodawca nie stawiał się na praktyki w wyznaczonych terminach. W dniu [...] lutego 2007 r. zgłosił się do sędziego patrona żądając podpisania dziennika praktyk.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00