Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Po 1657/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędziowie Sędzia NSA Stanisław Małek (spr.) as. sąd. WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2008r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia (...) nr (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku od nieruchomości za 2001r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej Spółki kwotę (...) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. /-/K. Pawlicki /-/M. Skwierzyńska /-/St. Małek

 

UZASADNIENIE

Spółka A złożyła, do Urzędu Gminy, wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku od nieruchomości wraz z odsetkami za 2001r. w części dotyczącej otworów wiertniczych w kwocie (...) zł.

Spółka wskazała, iż zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lipca 2001r. (sygn. akt FPS 2/01) podziemne wyrobisko górnicze nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Stanowisko to znajduje również zastosowanie do otworów wiertniczych. Na poparcie swojej argumentacji, Spółka dołączyła opinię Wyższego Urzędu Górniczego.

Decyzją z dnia (...) Przewodniczący Zarządu Gminy, na podstawie art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej odmówił stwierdzenia i zwrotu nadpłaty podatku od nieruchomości.

W uzasadnieniu podniesiono, iż ustawa z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej jako p.o.l.) nie zawiera definicji budowli. Należy więc stosować interpretację gramatyczną i przyjąć, że otwory wiertnicze trzeba uważać za budowle w rozumieniu art. 3 ust. pkt 1. Otwory te zostały wybudowane przez wnioskodawcę i nie są budynkiem. Nie ma przy tym znaczenia, że omawiana budowla została wykonana wewnątrz ziemi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00