Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 stycznia 2008 r., sygn. III SA/Kr 948/07

Dla ustalenia pełnej sytuacji prawnej policjanta będącego współwłaścicielem domu lub lokalu mieszkalnego co do możliwości nabycia prawa do równoważnika pieniężnego nie można ograniczać się do interpretacji treści § 1 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia, ale niezbędne jest uwzględnienie treści wynikającej z § 1 ust. 2 pkt 5 Rozporządzenia.

Brak też podstaw do przyjęcia, aby § 1 ust. 2 pkt 5 Rozporządzenia ograniczał omawiane prawo do równoważnika do sytuacji, gdy to jedynie policjant (a nie inny członek rodziny, o którym mowa w art. 89 ustawy o Policji) staje się spadkobiercą lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub domu jednorodzinnego (część domu) albo spółdzielczego własnościowego lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem spadku, jeżeli udział w spadku odpowiada co najmniej dwóm normom zaludnienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Bożenna Blitek (spr.) Sędziowie WSA Halina Jakubiec NSA Piotr Lechowski Protokolant Monika Pilch po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

 

UZASADNIENIE

Sygn. akt III SA/Kr 948/067

U Z A S A D N I E N I E

I.

W dniu 29 listopada 2002r. J. D. - policjant w służbie stałej złożył "oświadczenie mieszkaniowe do ustalenia uprawnień do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkaniowego oraz jego wysokości" wnosząc o przyznanie mu takiego równoważnika za okres od 20 lipca 2002 roku. Jednocześnie podał, że zamieszkuje z żoną i dwoma synami będącymi w wieku 10 lat i 12 lat w domu jednorodzinnym o całkowitej powierzchni mieszkalnej 74,92 m- będącym współwłasnością żony, w którym zamieszkuje także jego teściowa. Dom ten jest przedmiotem spadku, przy czym postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone, a jego "żona posiada udział - z połowy domu, co stanowi dla niej 9,36 m- powierzchni mieszkalnej".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00