Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 stycznia 2008 r., sygn. II SA/Ke 664/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak, Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu16 stycznia 2008r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] Znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu zamiennego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz utrzymanej nią w mocy decyzji organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] zatwierdzającą dla R. i D. D. projekt budowlany zamienny na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z instalacjami wewnętrznymi: wodno - kanalizacyjną, c.o. i elektryczną oraz z przyłączami wodno - kanalizacyjnym, elektrycznym, zbiornikiem na nieczystości ciekłe i odprowadzeniem wody opadowej z terenu działki, udzielającą pozwolenia na wznowienie robót budowlanych przy budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego usytuowanego na działce oznaczonej numerem [...] położonej w S., na podstawie wymienionego projektu budowlanego zamiennego oraz zobowiązującą inwestora do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
W uzasadnieniu tej decyzji organ ustalił, że w wyniku interwencji M. F. i po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, organ I instancji wydał postanowienie z dnia [...], którym wstrzymał budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego realizowanego w S. na działce nr [...], w związku z odstępstwem od warunków pozwolenia na budowę z dnia [...], wydanego przez Burmistrza Miasta i Gminy. Odstępstwo polegało na wykonaniu części podpiwniczenia, którego nie przewidywał projekt i wyniesieniu budynku ponad poziom terenu średnio o 1 m zamiast o 0,45 m. Ponadto inwestorzy dokonali częściowego wyrównania terenu poprzez podsypanie piaskiem budynku od strony zachodniej i południowej. Następnie organ I instancji decyzją z dnia [...] nakazał R. i D. D. przedłożenie w terminie do dnia 31 grudnia 2000 r. orzeczenia technicznego dotyczącego wykonanych elementów budynku mieszkalnego, uwzględniającego samowolnie wprowadzone zmiany oraz jego lokalizację w stosunku do granic działek sąsiednich. Z opracowania winien jednoznacznie wynikać aktualny stan zaawansowania robót, ocena ich jakości i stanu technicznego poszczególnych elementów obiektu, a także jakie roboty należy wykonać celem doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami oraz jakie roboty pozostały do wykonania.