Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 stycznia 2008 r., sygn. IV SA/Gl 534/07

do kręgu osób stale zamieszkujących i gospodarujących z osobą ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy, które wywodzą swe prawa do zamieszkiwania w lokalu objętym wnioskiem o przyznanie tego świadczenia z prawa tej osoby, w rozumieniu art.4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.) mogą należeć osoby bez względu na stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa łączący je z wnioskodawcą, w tym osoby pozostające z nim w faktycznym związku bez względu na ich płeć.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek Asesor WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2008r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta B. odmówił przyznania L.K. dodatku mieszkaniowego. W podstawie prawnej powołał przepisy m.in. art.4, art. 5 ust.5 i art. 7 ust.1a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.), zaś w uzasadnieniu podał, iż wnioskowane świadczenie nie może być przyznane z powodu przekroczenia powierzchni normatywnej zajmowanego mieszkania. Powierzchnia ta wynosi bowiem faktycznie [...] m. kw., podczas gdy normatywna powierzchnia lokalu warunkująca sporne świadczenie nie powinna przekroczyć 35 m. kw., a co najwyżej 45,50 m. kw. W ocenie organu wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, gdyż - jakkolwiek zamieszkuje z nią inna osoba - to nie wywodzi ona swych praw do zamieszkiwania w tym lokalu z prawa wnioskodawczyni. Taka sytuacja jest bowiem możliwa tylko wówczas, gdy osoby zamieszkujące z wnioskodawcą wyprowadzają swe prawa ze stosunku rodzinno prawnego łączącego je z najemcą. Poza tym procentowy udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej przekracza [...]%. Jeżeli zatem dodatek mieszkaniowy nie ma charakteru świadczenia uznaniowego, a jest uzależniony od wystąpienia określonych przesłanek, to brak choćby jednej z nich powoduje, że wniosek nie mógł zostać uwzględniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00