Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 stycznia 2008 r., sygn. IV SA/Gl 1313/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2008r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie funkcjonariuszy Policji oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] R. W. złożył do Komendanta Powiatowego Policji w R. raport o zwolnienie z tym dniem ze służby w Policji. Raport ten uzasadnił względami osobistymi.

Komendant Powiatowy Policji w R. rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] , wydanym na podstawie art. 41 ust. 3 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 7 poz. 58 z późn. zm.), zwolnił R. W. ze służby w Policji, z dniem zaproponowanym przez niego, tj. z dniem [...] . Wskazana decyzja została doręczona R. W. w dniu [...]. W jej uzasadnieniu Komendant Powiatowy Policji w R. podniósł, iż mając na uwadze zapis art. 41 ust. 3 ustawy o Policji i treść raportu z dnia [...] , przychyla się do pisemnego zgłoszenia wystąpienia ze służby.

Nie godząc się ze stanowiskiem Komendanta Powiatowego Policji w R. , zaprezentowanym w rozkazie personalnym nr [...] z dnia [...] , R. W. złożył odwołanie z dnia [...] , w którym wniósł o uchylenie tego rozkazu i wstrzymanie jego wykonania. W uzasadnieniu odwołania zaznaczył, że pismem z tego samego dnia tj. [...] poinformował Komendanta Powiatowego Policji w R. o tym, że cofa uprzednio złożony raport z dnia [...] zawierający prośbę o zwolnienie ze służby w Policji. Odwołujący podniósł, że takie oświadczenie złożył na polecenie przełożonego, który wezwał go do gabinetu i poinformował, że najlepiej będzie, gdy napisze raport o zwolnienie ze służby, bowiem istnieją dokumenty na podstawie których może być z niej zwolniony. Odwołujący uznał, że jego raport z dnia [...] jest czynnością publicznoprawną i dlatego w tej sprawie nie można stosować przepisów Kodeksu cywilnego o składaniu oświadczeń woli, ale wyłącznie przepisy ustawy o Policji, które nie uzależniają cofnięcia zgłoszenia o wystąpieniu ze służby Policji od wyrażenia zgody przez przełożonego. Zdaniem odwołującego zgłoszenie cofnięcia oświadczenia o wystąpieniu ze służby to jednostronna czynność dopuszczalna do czasu ostatecznego rozwiązania stosunku służbowego z funkcjonariuszem Policji, a więc upływu trzymiesięcznego terminu określonego w art. 41 ust. 3 ustawy o Policji albo innego terminu uzgodnionego z przełożonym tego funkcjonariusza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00