Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 stycznia 2008 r., sygn. III SA/Gl 847/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Gabriela Jyż (spr.), Asesor WSA Krzysztof Targoński, Protokolant Stażysta referent Beata Kujawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi K. J.-S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] r. nr [...], którą Naczelnik Urzędu Celnego w C. cofnął zezwolenie nr [...] z dnia [...] r. na prowadzenie składu podatkowego wydanego dla Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "A" K. J.-S. (nr akcyzowy składu podatkowego PL [...]). W podstawach prawnych decyzji organ I instancji powołał art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 ze zm.; dalej powoływana jako Ordynacja podatkowa), art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 247 ze zm.; powoływanej dalej jako ustawa o podatku akcyzowym z 2004 r.) oraz § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec (Dz. U. Nr 35, poz. 312 ze zm.; powoływane dalej jako rozporz. MF z 1.03.2004 r.). Natomiast w podstawach prawnych decyzji drugoinstancyjnej powołano art. 233 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy w pierwszej kolejności przedstawił stan faktyczny sprawy. W ramach tego stwierdził, iż pismem z dnia [...] r. Referat Szczególnego Nadzoru Podatkowego Urzędu Celnego w C. poinformował o wygaśnięciu z dniem [...] r. świadectw legalizacyjnych wystawionych dla PPHU "A" K. J.-S. z siedzibą w W. na zbiorniki wykorzystywane do produkcji wyrobów [...]. Po dokonaniu analizy materiału dowodowego w sprawie Naczelnik Urzędu Celnego w C. postanowieniem z dnia [...] r. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie cofnięcia zezwolenia nr [...] z dnia [...] r. na prowadzenie składu podatkowego wydanego dla Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "A" K. J.-S. (nr akcyzowy składu podatkowego PL [...]). W dniu [...] r. do organu I instancji strona wniosła pismo z żądaniem doprecyzowania zarzutów będących podstawą do cofnięcia przedmiotowego zezwolenia. Pismem z dnia [...] r. organ I instancji wyjaśnił stronie, iż w postanowieniu o wszczęciu przedmiotowego postępowania pomyłkowo został powołany punkt artykułu na podstawie którego zostało wszczęte to postępowanie. Jednocześnie z uwagi na brak możliwości sprostowania tego błędu jako oczywistej omyłki postępowanie podatkowe nie może być prowadzone w oparciu o ten przepis. Jak wynika z akt zgromadzonych w niniejszej sprawie organ I instancji pismem z dnia [...] r. wezwał stronę do przedstawienia świadectw legalizacyjnych obejmujących zbiorniki o numerach od [...] do [...], wykorzystywanych w toku produkcji wyrobów [...] w przedmiotowym składzie podatkowym. Jak podnosi organ odwoławczy w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji w aktach sprawy znajduje się pismo Ministerstwa Finansów (Departamentu Podatku Akcyzowego) z dnia [...] r., nr [...] (karta akt adm. [...]) będące odpowiedzią na pismo skierowane przez stronę w sprawie cofnięcia pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego. W tym piśmie MF uznało, iż żądanie organu I instancji dotyczące przedstawienia przez stronę świadectw legalizacyjnych na zbiorniki pomiarowe jest zasadne, ponieważ: "utrata legalizacji zbiorników pomiarowych, a w konsekwencji brak możliwości sprawnego prowadzenia kontroli szczególnego nadzoru podatkowego są wystarczającą przesłanka do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00