Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. I SAB/Gl 4/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2008r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. w sprawie podatku od nieruchomości 1. zobowiązuje Samorządowe Kolegium Odwoławcze do wydania decyzji odwoławczej w terminie 1 miesiąca od zwrotu akt 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania
UZASADNIENIE
A S.A. z siedzibą w K., ul. [...] w dalszej części uzasadnienia określana zamiennie A lub "Spółka" wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. w dalszej części uzasadnienia określanego "Kolegium" w rozpatrzeniu odwołania z dnia 21 lutego 2005 r. nr [...] od decyzji Wójta Gminy M. z dnia [...] nr [...].
W uzasadnieniu skargi Spółka wskazała, iż w dniu 21 lutego 2005 r. wniosła odwołanie od decyzji Wójta Gminy M. z dnia [...] a odwołanie to nie zostało rozpatrzone do dnia wniesienia skargi. Organ odwoławczy nie załatwiając sprawy w terminie określonym w treści art. 139 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) kilkakrotnie wskazywał nowe terminy jej załatwienia w trybie art. 140 § 1 w/w ustawy. Ostanie przedłużenie terminu do końca marca 2007 r. miało miejsce w dniu 30 stycznia 2007 r. na spotkaniu w siedzibie organu, co potwierdza protokół sporządzony przez pracownika organu. Pomimo upływu w/w terminu postępowanie po raz kolejny nie zostało zakończone. Od dnia wniesienia odwołania do dnia wniesienia skargi minęło dwadzieścia sześć miesięcy. Jak wskazała A, Kolegium podjęło czynności zmierzające do uzupełnienia zgromadzonego przez Wójta materiału dowodowego, prowadząc rozległą korespondencję, to jednak niezachowanie ustawowego terminu przekroczyło usprawiedliwione granice, a ponadto po bezskutecznym upływie kolejnego terminu tj. końcu marca 2007 r. organ ani nie wydał decyzji, ani też nie wyznaczył nowego terminu jej załatwienia. Jak podniosła Spółka, stosowana dotychczas przez organy podatkowe praktyka doprowadziła do tego, że od momentu wszczęcia postępowania sprawa trwa bez mała dziesięć lat, a akceptowanie takiego stanu rzeczy jest niedopuszczalne i zmusiło Spółkę do wystąpienia do Sądu o zobligowanie organu odwoławczego do wydania decyzji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right