Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Po 1066/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki as. sąd. WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 grudnia 2007r. sprawy ze skargi Z.C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2003r. o d d a l a s k a r g ę /-/K.Pawlicki /-/S.Zapalska /-/J.Małecki
Uzasadnienie
Decyzją z dnia (...) Naczelnik Urzędu Skarbowego określił Z. C. prowadzącemu działalność w zakresie usług marketingowych zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2003 r.
W uzasadnieniu decyzji Naczelnik wskazał, że w oparciu o przeprowadzoną kontrolę w zakresie rzetelności deklarowania podstawy opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okres od 1 października 2003 r. do 31 grudnia 2003 r. ustalono, że podatnik prowadził działalność w zakresie usług marketingowych na podstawie umowy o świadczeniu usług zawartej w dniu (...) pomiędzy firmą A (zleceniodawcą a firmą B Z. C. (zleceniobiorcą). Podatnik świadcząc usługi marketingowe, prezentował w szkołach i innych placówkach oświatowych publikacje wydawnictwa A oraz zbierał na nie zamówienia. Za świadczone usługi i dostarczone tygodniowe raporty z wykonanych w danym tygodniu czynności wystawiał rachunki i otrzymywał wynagrodzenie za miesiąc październik w kwocie (...) zł, a za listopad i grudzień w kwocie po (...) zł. netto miesięcznie. Ponadto otrzymał wynagrodzenie w kwocie (...) % wartości sprzedanych publikacji. Naczelnik uznał, że w sprawie ma zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r. w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), a wartość sprzedaży należy rozumieć zgodnie z art. 14 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy. Biorąc pod uwagę te przepisy Naczelnik stwierdził, że podatnik nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego i nie składał deklaracji podatkowych, pomimo tego, że przekroczył kwotę uzasadniającą zwolnienie z podatku. Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 cyt. powyżej ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także eksport towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwotę wyrażoną w złotych, odpowiadającą kwocie 10.000,00 euro. Stosownie do postanowień art. 14 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy, w przypadku podatników, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 2 cyt. powyżej ustawy przez wartość sprzedaży określoną w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT - cyt. powyżej rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right