Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Po 1270/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Asesor sądowy WSA Katarzyna Nikodem Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2007r. sprawy ze skargi M.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia[...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn. oddala skargę /-/ K. Nikodem /-/ M. Skwierzyńska /-/ E. Brychcy

 

UZASADNIENIE

W wyniku uchylenia z przyczyn proceduralnych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia[...] . sygn. akt [...] decyzji Dyrektora Izby Skarbowej oraz poprzedzającej ją decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedmiocie stwierdzenia, że zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn wobec M, M. nie powstaje pod warunkiem spełnienia wymogów uprawniających do korzystania z ulgi, sprawa została ponownie rozpoznana przez organ podatkowy pierwszej instancji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał w tej sytuacji w dniu [...] decyzję, w której ustalił M. M. zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn w wysokości[...] . W uzasadnieniu decyzji organ ten stwierdził, że na podstawie testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego z dnia [...] M. M. tytułem zapisu testamentowego nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w P. W dniu [...] strona złożyła w Urzędzie Skarbowym oświadczenie, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z uwagi na konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, w dniu [...] podatniczka sprzedała to prawo do lokalu i za pieniądze z tej sprzedaży nabyła lokatorskie prawo do innego lokalu mieszkalnego. W tym stanie rzeczy Naczelnik w. w. Urzędu Skarbowego stanął na stanowisku, że uzyskanie przydziału lokatorskiego prawo do lokalu nie mieści się w dyspozycji art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdyż nie stanowi ono nabycia innego budynku, uzyskania pozwolenia na budowę lub też nabycia innego lokalu mieszkalnego. Organ pierwszej instancji podzielił co prawda stanowisko strony, że jej sytuacja rodzinna i materialna mogła uzasadniać konieczność zmiany warunków mieszkaniowych oraz, że dopełniła warunków wskazanych w art. 16 ust. 2 pkt 1-4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jednakże z uwagi na niespełnienie jednej z przesłanek wymienionych w art. 16 ust. 7 powyższej ustawy, nie może ona skorzystać z ulgi przewidzianej w art. 16 ust. 1 tej ustawy. W związku z powyższym ustalono zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn w wysokości [...] Od powyższej decyzji strona wniosła odwołanie, w którym w szczególności zarzuciła zaskarżonemu rozstrzygnięciu naruszenie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, poprzez przejście, że nie spełniła ona przesłanek określonych w tym przepisie, uprawniających ją do ulgi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00