Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Kr 1343/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Kutzner Sędziowie WSA Bożenna Blitek spr. WSA Tadeusz Wołek Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w S. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy z dnia [...] Nr : [...] w przedmiocie nakazu wypłacenia pracownikom wynagrodzenia s k a r g ę o d d a l a

Uzasadnienie

Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy działając na podstawie art. 8 ust. 1² ustawy z dnia 6 marca 1981r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2001r., Nr 124, poz. 1362 z późn. zm.) przeprowadził kontrolę u pracodawcy "A" Sp. z o.o. w S. prowadzącego supermarket na parterze Galerii S. w S. sporządzając dnia [...] protokół kontroli o Nr rej. [...], [...], który został w tym samym dniu podpisany przez pracodawcę wraz z adnotacją, że został w dniu [...] zapoznany z treścią protokołu i otrzymał jego jeden egzemplarz. W protokole zawarto pouczenie, że "pracodawcy (...) przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole. Zastrzeżenia należy zgłosić na piśmie w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu (...)."

W wyniku tej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy zaznaczając, że działa na podstawie art. 9 pkt 2a w związku z art. 21 ust. 1 pkt 1 ust. 2 oraz art. 21a ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 1981r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2001r., Nr 124, poz. 1362 z późn. zm.) wydał w stosunku do pracodawcy "A" Sp. z o.o. w S. - Nakaz nr rej [...] z dnia [...], w którym nakazał wypłacić wymienionym z imienia i nazwiska 22 pracownikom kwoty po 899,10 brutto jako wynagrodzenie za pracę zgodnie z zawartą umową o pracę za [...] 2006r. nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności w oparciu o art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. (Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) - Kodeks postępowania administracyjnego (kpa). Na uzasadnienie decyzji podano, że wymienionym w nakazie 22 pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w wymiarze ½ etatu za wynagrodzeniem 899,10 zł wypłacono wynagrodzenie za miesiąc [...] 2006r. w takiej wysokości pomimo tego, iż w miesiącu tym pracownicy ci przepracowali pełny wymiar czasu pracy, co wykazano na podstawie listy obecności za miesiąc [...] 2006r. stanowiącej załącznik nr 11 do protokołu kontroli (potwierdzonej przez pracodawcę za zgodność z oryginałem), a w której to liście określono faktyczną liczbę godzin przepracowanych przez poszczególnych pracowników. Wobec nie prowadzenia przez pracodawcę ewidencji czasu pracy - wbrew obowiązkowi wynikającemu z przepisu art. 149 § 1 Kodeksu pracy (kp) - wymieniona wyżej lista obecności stanowi dokument uprawniający do ustalenia uprawnień pracowniczych. Tym samym - zdaniem organu I instancji - został naruszony art. 94 pkt 5 kp, zgodnie z którym pracodawca zobowiązany jest prawidłowo wypłacać wynagrodzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00